×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy nie opuszczą Polski? Pod jednym warunkiem

Zniesienie przez Unię Europejską (11 czerwca br.) obowiązku posiadania wiz przez obywateli Ukrainy podróżujących do krajów UE, dosyć szybko przemknęło przez media. To mało ważne, na pierwszy rzut oka wydarzenie długo jeszcze będzie interesować pracodawców oraz ekonomistów. Część z nich obawia się, że decyzja Brukseli może wpłynąć negatywnie na polski rynek pracy, nasi rozmówcy jednak uspokajają. Jeśli wykwalifikowani pracownicy ze Wschodu nie będą zmuszeni pracować dużo poniżej kwalifikacji - nie powinno być źle.

Ukraińcy nie opuszczą Polski? Pod jednym warunkiem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Trwa dyskusja wokół zniesienia wiz obywatelom Ukrainy do krajów członkowskich UE. Czy decyzja Brukseli wpłynie na polski rynek pracy i ilość zatrudnionych pracowników z Ukrainy?

• W Polsce w ciągu dwóch lat liczba pracujących przybyszów ze Wschodu potroiła się i wynosi już około 1,2 miliona. Zasypują oni lukę spowodowaną malejącą podażą pracy.

• Mimo wyższych zarobków w Niemczech, Francji czy Włoszech Polska będzie nadal głównym kierunkiem imigracji ze wschodu? Jeśli nie zrobimy nic by zatrzymać ich u siebie na dłużej, Ukraińcy mogą machnąć na Polskę ręką.

 

Według danych z końca 2016 r. w Polsce ważne karty pobytu, które uprawniają do podejmowania innej pracy niż sezonowa, wydano ok. 103 tys. Ukraińców. Wojewodowie wydali też obywatelom Ukrainy 106 tys. zezwoleń na pracę dłuższą, niż pół roku. W ciągu dwóch lat liczba pracujących przybyszów ze Wschodu potroiła się. Przed rokiem pracowało u nas 1,26 mln Ukraińców. Obecnie, oficjalnie, mówi się o 1,3-1,4 mln osób.

Dużo, a będzie więcej

- Od kilku lat widoczny jest napływ pracowników z Ukrainy, szczególnie odczuwalny w dużych miastach. Podejmują się podstawowych prac, coraz częściej w handlu i usługach. Zatrudniają się jako sprzedawcy w sklepach, jako obsługa lokali gastronomicznych czy kierowcy komunikacji miejskiej -informowała PulsHR.pl Natalia Bogdan, właścicielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse Polska.

Pracują w budownictwie, przemyśle, jako sprzątacze, ochroniarze, pracownicy call center (telefoniczna obsługa klienta).

Coraz częściej to wykwalifikowany personel. W niektórych firmach już pracuje nawet po kilkuset pracowników zza wschodniej granicy. Bez Ukraińców nie daliby sobie rady.

- Jest ich ponad milion. W Polsce zatrudnionych jest, nie licząc rolnictwa, ok. 12 mln. osób. Ukraińcy stanowią ponad 8 proc. zatrudnionych Polaków. Bardzo dużo – wyjaśniał prof. Stanisław Gomułka główny ekonomista BCC, minister finansów Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Według ekonomistów, to oni są cichymi bohaterami naszej gospodarki. Polskę trawi bowiem niedobór pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy nie opuszczą Polski? Pod jednym warunkiem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA