PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy napędzają ZUS

 • Autor: PAP/AT
 • 20 maj 2022 22:41

6 proc. pracujących, za których składki emerytalne płyną do ZUS, to obcokrajowcy.

Ukraińcy napędzają ZUS
Większość wzrostu to efekt zatrudnienia obywateli Ukrainy (fot. Unsplash/Karollyne Hubert)
REKLAMA
 • W kwietniu liczba osób w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 15,805 mln i było to o 50 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu i aż o 321 tys. więcej w porównaniu z lutym 2020 r. Z kolei w ubezpieczeniu zdrowotnym było 17,7 mln osób.
 • Najciekawsze liczby dotyczą zatrudniania cudzoziemców. Ich liczba w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 970 tys. - o 38 tys. więcej niż w marcu.
 • Większość tego miesięcznego wzrostu to efekt zatrudnienia obywateli Ukrainy, ich liczba w statystykach zakładu wzrosła o 32 tys.

"Najnowsze dane ZUS pokazują kilka bardzo ciekawych liczb świadczących, że zarówno gospodarka, jak i rynek pracy są rozgrzane. I nie przeszkodziły temu ani inflacja, ani wojna" - podkreśla "Dziennik Gazeta Prawna".

Po pierwsze - jak czytamy - rośnie liczba płatników, czyli tych, którzy składki odprowadzają. "W kwietniu w ubezpieczeniu emerytalnym było ich 2,615 mln. To o 10 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu i o 128 tys. więcej niż w lutym 2020 r., ostatnim przedpandemicznym miesiącu" - informuje "DGP".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dane dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego wyniosły z kolei - według "DGP" - odpowiednio 2,862 mln, czyli o 14 tys. więcej niż w ubiegłym miesiącu, i o 152 tys. więcej niż w lutym 2020 r.

Równocześnie - jak pisze gazeta - swój rekord pobiła liczba osób zatrudnionych, za które opłacane są składki do ZUS. "Są tu dwie kategorie: węższa, czyli ubezpieczenie emerytalne, które dotyczy opłacania składek emerytalnych i rentowych, oraz szersza, czyli ubezpieczenie zdrowotne, którym są objęte także osoby pracujące np. na umowę o dzieło, od której nie płaci się składek emerytalnych. I tak z danych ZUS wynika, że w kwietniu liczba osób w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 15,805 mln i było to o 50 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu i aż o 321 tys. więcej w porównaniu z lutym 2020 r. Z kolei w ubezpieczeniu zdrowotnym było 17,7 mln osób" - informuje "DGP".

Najciekawsze liczby - jak czytamy - dotyczą zatrudniania cudzoziemców. "Ich liczba w ubezpieczeniu emerytalnym wyniosła 970 tys. - o 38 tys. więcej niż w marcu. Większość tego miesięcznego wzrostu to efekt zatrudnienia obywateli Ukrainy, ich liczba w statystykach zakładu wzrosła o 32 tys." - twierdzi gazeta.

Ogólnie - jak podaje - liczba cudzoziemców, od pensji których do ZUS płyną składki emerytalne i rentowe, wzrosła w porównaniu z czasem sprzed pandemii o 299 tys. i przebiła udział 6 proc. w ogólnej liczbie ubezpieczonych. "Jeszcze wyższe liczby dotyczą cudzoziemców w ubezpieczeniu zdrowotnym. W kwietniu ZUS zarejestrował aż 1,041 mln osób - o 48 tys. więcej miesiąc do miesiąca i aż o 335 tys. w porównaniu z lutym 2020 r." - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Ukraińcy napędzają ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Janusz 2022-05-22 12:55:27

  Na razie nasz rząd wydaje mld zł na wojnę, następne mld zł na pomoc humanitarną.

 • Janusz 2022-05-22 12:53:17

  Wszystko Ok, ale ktoś zapomniał, że przegrać ja dwa lata i należy się polską emeryturę do końca życia.

 • Ja. 2022-05-22 10:51:48

  Urodzi tu czworo dzieci i dostanie emeryture nie przepracując ani jednego dnia To mocno krzywdzące dla nas bo nie jesteśmy jakimś bogatym mocarstwem a rząd zapomniał już o naszej biedzie bo biednych, starych, chorych tu nie brak Prosić muszą a i tak nie dostaną. Jak można było tak szaleć z tym rozdawnictwem dla ukraińców

 • Ktoś 2022-05-22 07:19:22

  Hahaha. Porównanie statystyczne luty, kwiecień. Zawsze na wiosnę jest wzrost zatrudnienia. A tym bardziej po pandemii, gdzie wiele firm w czasie jej trwania zostało zamkniętych.

 • pis 2022-05-21 22:48:43

  A potem trzeba będzie płacić im polskie emerytury. Juz teraz ukr, który przepracuje tylko pół roku i osiągnie już wiek emerytalny i będzie miał kartę stałego pobytu w Polsce będzie otrzymywał minimalna polską emeryturę. Polak musi na minimalną pracować kilkadziesiąt lat

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA