PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ukraińcy na polskim rynku pracy. Wciąż są bariery, które trzeba przełamać

  • KDS
  • 24 cze 2022 20:00

Zapewnienie najmłodszym (do 3. roku życia) dzieciom uchodźców z Ukrainy dostępu do opieki, uruchomienie w firmach szkoleń dotyczących pracy w międzykulturowym środowisku, uruchomienie systemów umożliwiających skuteczne znalezienie pracy dla osób o konkretnych kwalifikacjach. Zdaniem autorów raportu „Gościnna Polska 2022+: Jak mądrze wesprzeć Polskę i Polaków w pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie?” to niezbędne elementy na rynku pracy. Ich wprowadzenie pozwoli na optymalne wykorzystanie potencjału zawodowego uchodźców.

Ukraińcy na polskim rynku pracy. Wciąż są bariery, które trzeba przełamać
Już ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
  • Instytut WiseEuropa przedstawił wyniki raportu „Gościnna Polska 2022+: Jak mądrze wesprzeć Polskę i Polaków w pomocy osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie?”.
  • Wynika z niego, że cały czas istnieją bariery, które utrudniają uchodźcom z Ukrainy sprawne odnalezienie się na polskim rynku pracy.
  • Dwie główne trudności to brak znajomości języka polskiego oraz problemy z uznaniem kwalifikacji zawodowych. Autorzy raportu wskazują, jak je pokonać.

Prof. Maciej Duszczyk, specjalista od migracji z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, który był jednym z redaktorów raportu "Gościnna Polska 2022+", podkreśla, że kryzys migracyjny, z którym obecnie mierzy się Polska, to największe po transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90. XX wieku wyzwanie w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wymagać będzie od nas - społeczeństwa, państwa, samorządu, organizacji pozarządowych - ogromnego wysiłku i wspólnego działania.

- Rozmiary napływu osób uchodzących przed wojną są spektakularne, o skali niespotykanej od czasów II wojny światowej. Liczba migrantów wojennych będzie zależała od przebiegu konfliktu, jednak należy przyjąć, że bez względu na wynik wojny oraz jej konsekwencje dla rozwoju gospodarczego Ukrainy, Polska stanie się krajem wielonarodowym, z oczywistą przewagą narodu polskiego, ale z rosnącym udziałem narodu ukraińskiego oraz rosnącej obecności obywateli innych państw - mówi Maciej Duszczyk.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rynek pracy przed wojną

O tym, że w Polsce brakuje rąk do pracy, wiadomo nie od dziś. Wiadomo też, że w najbliższych latach sytuacja z dostępem do rodzimych pracowników będzie się pogarszać. Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że do roku 2030 liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o 1,2 mln, a do 2050 roku nawet o 5,5 mln.

Pracodawcy próbują zapełnić te deficyty imigrantami zarobkowymi, głównie ze wschodu. Jak wskazują autorzy raportu, wzrost zainteresowania pracownikami w Polsce zbiegł się z wybuchem pierwszej wojny rosyjsko-ukraińskiej w roku 2014, w wyniku czego w krótkim czasie dominującą grupą imigrantów szukających zatrudnienia w Polsce stali się obywatele Ukrainy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ukraińcy na polskim rynku pracy. Wciąż są bariery, które trzeba przełamać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA