PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy mają wiele powodów, by zostać w Polsce. Za co nas lubią?

W 2020 r. Niemcy otworzą rynek pracy dla naszych wschodnich sąsiadów, m.in. dla pracowników z Ukrainy. Wszystko wskazuje jednak na to, że obywatele tego kraju mają sporo powodów, by pozostać w Polsce.

Ukraińcy mają wiele powodów, by zostać w Polsce. Za co nas lubią?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Ukraińcy wybierają Polskę ze względu na bliskość geograficzną i kulturową – to są nasze przewagi nad Niemcami. Według badań przeprowadzonych przez Otto Work Force Ukraińcy cenią również postęp, jaki dokonał się w naszym kraju po roku '89 - doceniają wolność gospodarczą.
 • Możliwość pracy ponadnormatywnej, niższe koszty utrzymania, bezpłatne zakwaterowanie - to kolejne elementy, dzięki którym Ukraińcy polubili Polskę.
 • O tym, jak zatrzymać imigrantów w Polsce, dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak wynika z badania „Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy” przeprowadzonego na zlecenie Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz Foreign Personnel Service przez Centrum Badań Społecznych Narodowego Uniwersytetu „Akademia Ostrogska”, aż 64 proc. ukraińskich migrantów zarobkowych planuje nadal pracować za granicą, w tym 82 proc. – w ciągu tego roku. Prawie 60 proc. respondentów wybierze Polskę, 18 proc. – Niemcy, 10 proc. – Czechy.

Źródło: „Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy”
Źródło: „Profil społeczny migranta zarobkowego z Ukrainy”

Zostaną w Polsce, bo...

Z badania wynika, że na korzyść Polski przemawiają: położenie geograficzne (35 proc.), pozytywne doświadczenie (23 proc.), poziom wynagrodzenia (23 proc.), brak bariery językowej (7 proc.).

- Ukraińcy wybierają Polskę ze względu na bliskość geograficzną i kulturową – to są nasze przewagi nad Niemcami. Za zachodnią granicą zarobią więcej, ale wzrosną też ich koszty życia, odległość od rodziny, zmienią się warunki pracy. Dlatego każdy wzrost wynagrodzeń w połączeniu z naszymi aktualnymi przewagami będzie miał duże znaczenie dla zatrzymania Ukraińców – komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Ukraińcy mają wiele powodów, by zostać w Polsce. Za co nas lubią?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomasz 2019-08-09 18:54:14

  ja ich tam mega lubię super ziomki to są, na uczelni mam grupę z Ukrainy, 6 osób i chodzą się dokształcać do Vademecum we Wrocławiu, żeby nie odstawać na Uczelni. Bardzo w porządku, poświęcają weekendy na naukę polskiego ;)

  • Michał 2022-03-01 06:31:28

   Naucz się najpierw historii a potem się wypowiadaj. Mamy (...) kraj, gdzie o obcego dba się bardziej niż o swojego. Niedługo z Polski zrobią Ukrainę.

 • Prezes MŚP 2019-04-17 13:18:19

  Do Pani Justyny Koc, Kto będzie prowadził wywody O tym, jak zatrzymać imigrantów w Polsce, dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. A kto będzie tego wysłuchiwał ? Jaki szybkie zmiany nastąpią w systemie prawnym naszego Państwa kiedy nastąpi niewydolność urzędnicza????? BRAK RĄK DO PRACY to wielka przegrana rządzących.

 • RRR 2019-04-15 12:22:32

  Czy tylko bliskość kulturową i geograficzną możemy zaoferować w porównaniu z Niemcami? Niestety chyba nie płaca, również dla Naszych pracowników. Dlatego Polacy wybierają GB, NIemcy itd. bo jest im bliska płacowo do oczekiwań.

 • kit 2019-04-15 08:00:02

  Pytanie, tylko po co.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA