×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ukraińcy jadą na wojnę, a firmy tracą pracowników. Niektóre branże mocno ucierpią

Logistyka, budowlanka oraz przemysł, czyli branże w których ukraińscy mężczyźni stanowią sporą część zespołu, mają przed sobą niepewny czas. Ogłoszona na Ukrainie powszechna mobilizacja odbiera firmom ręce do pracy. Z danych Straży Granicznej wynika, że od wybuchu wojny wyjechało już na Ukrainę 62 tys. osób.

Ukraińcy jadą na wojnę, a firmy tracą pracowników. Niektóre branże mocno ucierpią
Straż Graniczna podała nam, że od wybuchu wojny na Ukrainę z Polski wyjechało 62 tys. osób (stan na 2 marca) (fot. Unsplash/ Jack Lucas Smith)
REKLAMA
 • Sytuacja pracowników z Ukrainy jest teraz bardzo ciężka. W związku z powszechną mobilizacją w ich kraju mężczyźni w wieku 18-60 lat dostają wezwania do wojska.
 • Jedni spakowali walizki od razu i ruszyli w drogę powrotna na Ukrainę. Inni cały czas zastanawiają się co zrobić. Kolejni wiedzą, że wracać nie chcą, wolą sprowadzić do Polski rodzinę i zacząć życie na nowo.
 • Dla firm, w których Ukraińcy stanowili mocno trzon zespołu, może to oznaczać spore problemy organizacyjne. Rąk do pracy i bez tego non stop brakowało. - Najbliższe tygodnie z pewnością pokażą, że finalizacja zobowiązań może okazać się kłopotliwa dla części przedsiębiorców - przyznaje 

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Polsce pracować może obecnie około 2,1 mln Ukraińców, z czego 1,3 mln to mężczyźni. Jednym z nich jest Sasza, który pracuje przy budowie nowej linii kolejowej prowadzącej do lotniska Katowice-Pyrzowice.

- Przyjechałem za lepszą pracą, lepszymi pieniędzmi i lepszym życiem. Na Ukrainie stawialiśmy dom. Teraz nie wiem, co mam zrobić. Wezwania do wojska jeszcze nie dostałem. Ściągam do Polski rodzinę, ale mają problem z dotarciem na granicę, mieszkali koło Sumy, do przejechania mają niemal cały kraj - opowiada o swojej obecnej sytuacji.

Jak mówi, jeszcze nie podjął decyzji, czy pojedzie walczyć na front. Codziennie stawia się w pracy. Jednak przyznaje, że kilku jego kolegów nawet nie czekało na wezwanie. Spakowali walizki i ruszyli w drogę do domu, gdy tylko pojawiła się informacja o ataku.

A ta obiegła świat 24 lutego. Straż Graniczna podała nam, że od wybuchu wojny na Ukrainę z Polski wyjechało 62 tys. osób (stan na 2 marca), w tym 58 tys. stanowią obywatele Ukrainy. Z kolei Państwowa Służba Graniczna Ukrainy podała, że w tym czasie do kraju wróciło (ze wszystkich kierunków) 80 tys. osób (stan na 1 marca). Zdecydowaną większość stanowili mężczyźni.

Tąpnięcie w budowlance

Dla firm z branży budowanej, logistycznej przy przemysłowej obecna sytuacja może okazać się nie dala wyzwaniem. To one głównie zatrudniają pracowników z zagranicy, a i bez wojny u sąsiadów i związanych z nią konsekwencji rąk do pracy w naszym kraju brakowało. Tymczasem, jak podaje Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji, w firmach budowlanych w Polsce średnio aż 60 proc. wszystkich pracowników to Ukraińcy. Choć są i takie, które zatrudniają wyłącznie fachowców z Ukrainy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Ukraińcy jadą na wojnę, a firmy tracą pracowników. Niektóre branże mocno ucierpią

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mk 2022-04-13 13:48:33

  No to wreszcie znajdzie się praca dla Polaka rodaka

 • Andrzej 2022-04-06 14:10:01

  "Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Polsce pracować może obecnie około 2,1 mln Ukraińców, z czego 1,3 mln to mężczyźni." Hmmmm. Z danych za rok 2021 dostępnych w rapotach MRiPS wynika, że wydano 325 213 zezwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy (najliczniejsza grupa w statystykach) przy ok. 475tyś wydanych pozwoleniach na pobyt. Na koniec 2021 w ZUS zarejestrowanych było ok. 872tyś obcokrajowców (z różnych stron świata). Zestawiając to z danych z Państwa artykułu wynika, ze ponad 1,2mln obcokrajowców pracuje na czarno.

  • Andrzej 2022-04-06 15:03:58

   Zapomniałem o zatrudnionych na podstawie oświadczenia. Liczba osób z Ukraińskim paszportem wynosiła w 2021 roku ok. 2mln

 • Rafał 2022-03-06 17:43:48

  Czyli dziewczyny z Ukrainy zamiast mężów na elewację? Trzeba Chińczyków importować. Zaraz będą tani Rosjanie, przy tym co im ich car zgotował, każdy z nas będzie mógł adoptować oligarchę.

 • Barbara 2022-03-06 12:21:50

  Jaki problem przecież mamy taki napływ nowych uchodźców to podejmą pracę.

 • Andrzej. 2022-03-04 17:41:17

  Jak jest wojna to obowiązek wobec ojczyzny.

  • miras 2022-05-26 08:34:18

   Najpierw niech Ojczyzna wypełni obowiązek wobec obywatela = godne życie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA