×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

UdSC: w I kw.2018 r. ponad 50 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 21 maj 2018 15:39

W I kwartale tego roku ponad 50 tys. cudzoziemców złożyło wnioski o zezwolenia na pobyt w Polsce, to o ok. 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. - poinformował Urząd do Spraw Cudzoziemców. Najczęściej w Polsce chcą się osiedlić obywatele Ukrainy.

UdSC: w I kw.2018 r. ponad 50 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zezwolenia na pobyt otrzymało prawie 30 tys. 500 cudzoziemców.

Jak podał UdSC, w tym roku spośród 50 tys. 700 wniosków dotyczących zalegalizowania pobytu, 89 proc. dotyczyło otrzymania zezwolenia na pobyt czasowy (większość z nich związana była z chęcią podjęcia pracy), 9 proc. zezwolenia na pobyt stały, a 2 proc. zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Obywatele Ukrainy złożyli 63 proc. wszystkich wniosków. Ponadto najczęściej o zezwolenia na pobyt ubiegali się obywatele Białorusi, Indii i Wietnamu.

"Na uwagę zasługuje wzrost podań o zezwolenia na pobyt czasowy składanych przez obywateli Gruzji. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od grudnia 2017 r., a w tym roku Gruzini znajdują się na 3. miejscu pod względem liczby złożonych wniosków - to jest 3,8 proc. wszystkich spraw" - podkreślił rzecznik UdSC Jakub Dudziak.

Decyzje w sprawie legalizacji pobytu wydają wojewodowie. W I kw. 2018 r. najwięcej wniosków wpłynęło do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (32 proc.).

UdSC poinformował także, że do końca marca 2018 r. wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej złożyło nieco ponad 1 tys. cudzoziemców - o 37 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2017 r. Najczęściej o ochronę w Polsce ubiegali się obywatele Rosji (68 proc.), Ukrainy (10 proc.) oraz Tadżykistanu (4,5 proc.). 58 proc. cudzoziemców złożyło wnioski po raz pierwszy. Jeden wniosek obejmował średnio 2 osoby.

Dudziak wskazał, że warunki nadania ochrony międzynarodowej spełniło 123 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele Ukrainy (42 osoby) i Rosji (25 os.). Decyzje negatywne otrzymało 355 osób, a 485 postępowań umorzono.

"Sprawy są umarzane w sytuacji, gdy cudzoziemiec opuścił Polskę, nie czekając na wydanie decyzji (najczęściej udając się do państw Europy Zachodniej). Prawie 80 proc. umorzeń dotyczyło wnioskodawców z Rosji" - dodał.

Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Kwestie te reguluje w Polsce ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

Aktualne dane dot. imigracji do Polski można śledzić na portalu migracje.gov.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: UdSC: w I kw.2018 r. ponad 50 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • xyx 2018-05-26 17:24:17

    Zezwolenie na pobyt to jeszcze nie osiedlenie się.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA