PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kosma Złotowski: W sprawie kierowców uda się też znaleźć większość w Radzie UE

  • Autor: PAP/JS
  • 5 cze 2018 16:42

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) jest przekonany, że w Radzie UE, podobnie jak wcześniej w PE, uda się osiągnąć korzystną dla Polski większość w sprawie wyłączenia przewoźników drogowych w transporcie międzynarodowym z dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Kosma Złotowski: W sprawie kierowców uda się też znaleźć większość w Radzie UE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Decyzja nie przesądza o ostatecznym kształcie przepisów, ale jest sukcesem m.in. Polski.
  • Objęcie przewoźników dyrektywą oznaczałoby, że po kilku dniach od przekroczenia granicy kierowca podlegałby prawu pracy państwa, w którym przebywa.
  • Byłoby to niekorzystne dla polskich firm, bo oznaczałoby znacznie większe koszty.

Złotowski na zorganizowanej w Brukseli konferencji prasowej przypomniał, że w poniedziałek komisja transportu PE opowiedziała się za tym, aby przewoźnicy drogowi w transporcie międzynarodowym nie byli objęci dyrektywą o pracownikach delegowanych. Za takim rozwiązaniem głosowało 27 europosłów komisji, przeciwko było 21.

Decyzja nie przesądza o ostatecznym kształcie przepisów, ale jest sukcesem m.in. Polski. Objęcie przewoźników dyrektywą oznaczałoby, że po kilku dniach od przekroczenia granicy kierowca podlegałby prawu pracy państwa, w którym przebywa. Byłoby to niekorzystne dla polskich firm, bo oznaczałoby znacznie większe koszty.

"To bardzo dobra wiadomość dla Europy Środkowo-Wschodniej, a dla Polaków w szczególności, dlatego że 30 proc. rynku transportowego w całej UE to polskie małe i średnie, ale także duże przedsiębiorstwa. Opowiedzieliśmy się za zachowaniem wolnego rynku" - powiedział Złotowski.

Zaznaczył, że choć przewóz kabotażowy ma podlegać delegowaniu - zgodnie z przyjętym przez komisję transportu stanowiskiem - to nie jest duży segment rynku wśród polskich firm.

Europoseł uważa, że uda się znaleźć korzystną dla Polski większość w negocjacjach nad kształtem nowych przepisów również między krajami członkowskimi w ramach Rady UE. "Czy to zostanie zrobione w ciągu kilku najbliższych miesięcy, czy też to się będzie przeciągać - trudno ocenić. Myślę, że większość popierająca przepisy, zgodnie z którymi delegowanie nie będzie obejmować kierowców w transporcie międzynarodowym, zostanie podtrzymana" - zaznaczył.

Jego zdaniem stanowisko Polski mogą poprzeć takie kraje jak: Litwa, Łotwa, Estonia, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Bułgaria, Rumunia, ale także Finlandia, Portugalia i Hiszpania. "Irlandia prawdopodobnie też" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kosma Złotowski: W sprawie kierowców uda się też znaleźć większość w Radzie UE

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA