PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uciekają przed mobilizacją. Zainteresowanie pracą w Polsce wzrosło o 700 proc.

 • jk
 • 4 paź 2022 10:18

Polskie agencje zatrudnienia specjalizujące się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu notują wzmożone zainteresowanie pracą przez Rosjan i Białorusinów. W przypadku tych drugich liczba zapytań o pracę wzrosła aż o 700 proc.

Uciekają przed mobilizacją. Zainteresowanie pracą w Polsce wzrosło o 700 proc.
Rosjanie zmierzający na rosyjsko-gruzińską granicę (Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)
REKLAMA
 • Według szacunków, po ogłoszeniu mobilizacji z Rosji uciekło już ok. 260 tys. młodych ludzi, z czego ponad ponad 100 tys. trafiło do Kazachstanu. 
 • Jak mówi Anna Dzhobolda z Gremi Personal ostatnie tygodnie to niespotykane jak dotąd zainteresowanie Rosjanami pracą w Polsce.
 • To samo dotyczy Białorusinów. Od 24 lutego tego roku było ok. 150 zapytań miesięcznie, teraz agencja Gremi Personal odnotowała wzrost o 700 proc., dziennie jest to po 40 zgłoszeń.

Międzynarodowe agencje zatrudnienia od dwóch tygodni notują skokowy wzrost zainteresowaniem Rosjan, ale też Białorusinów pracą w Polsce.

- W Gremi Personal po tygodniu niespotykanego jak dotąd zainteresowania Rosjanami pracą w Polsce mamy już w sumie około 300 zapytań o pracę. Tylko w pierwszych dniach po ogłoszeniu mobilizacji było ich 130. To samo dotyczy Białorusinów – też intensywnie szukają pracy w Polsce – mówi Anna Dzhobolda, dyrektorka rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal.

- Agencje zatrudnienia mogą spodziewać się z tego powodu jesieni ludów, większego napływu osób poszukujących pracy z terenów sąsiadujących z terytorium Rosji. Duża liczba Rosjan ma podwójne obywatelstwo. Mogą to teraz masowo wykorzystać, żeby uniknąć powołania do wojska - dodaje.

Rosjanie chcą dostać się do UE w drodze tranzytowej

Zainteresowanie legalnym zatrudnieniem obywateli Białorusi i Rosji jest bezpośrednim skutkiem ogłoszonej dwa tygodnie temu mobilizacji. Planują „zaczepić się na pracę" w celu zdobycia dokumentów i wizy pracowniczej, ponieważ wjazd na wizę turystyczną, przynajmniej dla Rosjan, jest obecnie niemożliwy.

Przypomnijmy, 19 września Polska i kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia) tymczasowo zakazały wjazdu obywatelom Federacji Rosyjskiej w celach turystycznych, sportowych i biznesowych w ramach unijnej solidarności z Ukrainą.

Czytaj więcej: Oferują przekwalifikowanie do jednej z najbardziej rozwojowych branż. Oferta ważna od zaraz

- Drogi lądowe do Polski i UE są zasadniczo odcięte dla Rosjan, więc wielu Rosjan chce spróbować dostać się do UE w drodze tranzytowej – lecąc przez Turcję, Serbię, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Armenię czy nawet Katar, choć nie wszyscy chętni mogą sobie pozwolić na to pozwolić finansowo, bo ceny biletów na tych destynacjach znacząco skoczyły wzrosły - mówi Anna Dzhobolda.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Uciekają przed mobilizacją. Zainteresowanie pracą w Polsce wzrosło o 700 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Stalin 2022-10-10 08:08:15

  Rozstrzelać

 • Grzegorz 2022-10-07 06:00:11

  Kurna, jak to jest napisane? "zainteresowania rosjanami pracą w Polsce", chyba ktoś tu ma problem z odmianą przez przypadki? A t tylko jeden z przykładów. A po drugie to co to za artykuł o niczym? Ruscy mają zakaz wjazdu i już, a podjęcie pracy jest celem biznesowym.

 • Kiki 2022-10-06 19:02:38

  Jeszcze dajcie więcej za darmo a Polacy którzy zapier................... Będą płacić

 • Rwgula 2022-10-06 10:02:14

  Powinnismy przyjmować ich jak najwiecej. Zawsze zostałoby mniej żołnierzy w Rosji.

 • As 2022-10-06 08:21:50

  Niech spier... osiedli się tałatajstwo a później debil przyjdzie ich wyzwalać

  • Przem 2022-10-06 19:42:26

   Gorzej niż z osiedleniem ukropów nie będzie. Parędziesiąt tysi do 5 mln to jest różnica. Co do ukrów pewnie nie masz pretensji, że się osiedlają i mogą nam Wołyń po latach zeobic

   • Alicia 2022-10-12 09:33:27

    Dokładnie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA