Uciekają od wojny i szukają zarobku. Coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce

Tylko w 2014 r. ponad 26 tys. pozwoleń na pracę w Polsce trafiło do Ukraińców. Na możliwości pracy w Polsce korzystają nie tylko nasi wschodni sąsiedzi, ale też polskie firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Uciekają od wojny i szukają zarobku. Coraz więcej Ukraińców pracuje w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

11 cze 2015 6:28


– Polski rynek pracy potrzebuje pracowników ze Wschodu. Bez ich obecności szereg firm z kluczowych sektorów polskiej gospodarki nie będzie w stanie realizować możliwości produkcyjnych i w efekcie podupadnie – twierdzi Zbigniew Wafflard, ekspert agencji pracy EWL.

Z danych firmy Work Service wynika, że 10-11 tys. Ukraińców może liczyć na pracę w Polsce od zaraz. Nasi wschodni sąsiedzi korzystają już z tych możliwości. Tylko w 2014 r. – wg danych MPiPS – wydano im 26315 pozwoleń na pracę. To ogromna liczba w porównaniu np. do Białorusinów, którym wydano 1834 pozwolenia, czy Rosjan – 654 pozwoleń.

Jak zauważa Tomasz Hanczarek, prezes Work Service, liczba zatrudnianych w Polsce Ukraińców może być zdecydowanie wyższa, ponieważ wielu z nich pracuje nielegalnie. – To wyraźny dowód na to, że polski rynek pracy potrzebuje pracowników ze Wschodu do utrzymania odpowiedniego poziomu produktywności. W wybranych sektorach gospodarki Ukraińcy mogą uzupełnić deficyty kadrowe, wykonując te prace, którymi nie są zainteresowani Polacy – wyjaśnia Hanczarek.

Polskie firmy chętnie zatrudniają Ukraińców

Pracownicy z Ukrainy zatrudniani są głównie w branży produkcyjnej, logistycznej, spożywczej, głównie na stanowiskach produkcyjnych, niewymagających doświadczenia. Coraz częściej, choć jeszcze nie w dużej skali, firmy przyjmują do pracy również ukraińskich programistów, operatorów maszyn, spawaczy, szwaczki, operatorów wózków widłowych, elektryków i stolarzy.

Według danych Work Service, najwięcej ofert pracy dla imigrantów z Ukrainy znajduje się w województwach wielkopolskim, mazowieckim dolnośląskim czy pomorskim. W zależności od stanowiska wynagrodzenia oscylują w przedziale 2100-3200 zł netto.

Pracownikami z zagranicy wspomagają się m.in. firmy z branży morskiej – projekty nie mogą czekać, a ludzi do pracy na polskim rynku trudno znaleźć – część wyjechała za granicę, gdzie może więcej zarobić, a część nie ma odpowiednich kwalifikacji. Przykładowo w ubiegłym roku w stoczni Crist pracowało 300 Ukraińców. Inaczej nie byłoby szans na realizację kontraktów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.