PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Uchodźcy z Ukrainy chcą pracować w Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 8 lip 2022 9:24

Gotowość do podjęcia pracy jest wśród Ukraińców w Polsce większa niż w Czechach i Rumunii. Sprzyja im też otwartość pracodawców, którą może jednak stłamsić spowolnienie gospodarcze.

Uchodźcy z Ukrainy chcą pracować w Polsce
Szybko rośnie liczbie Ukraińców, którzy podjęli pracę w Polsce (fot. Unsplash/Bohdan Komarivsky)
REKLAMA

"Duży udział osób z wyższym wykształceniem i dużo chęci do podjęcia pracy - te cechy uchodźców z Ukrainy ułatwiają im od kilku miesięcy znalezienie zatrudnienia w Polsce. Widać to także w szybko rosnącej liczbie Ukraińców, którzy podjęli w Polsce pracę na podstawie nowych, uproszczonych po wybuchu wojny, przepisów" - pisze "Rzeczpospolita".

Gazeta zaznacza, że według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej ta liczba przekracza 290 tys.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Polska jest atrakcyjna dla Ukraińców, ale większość i tak chce wracać do domu

"Poziom wykształcenia wśród ukraińskich uchodźców, który obserwujemy dziś na rynku pracy, jest dużo wyższy niż odnotowany wśród migrantów zarobkowych z Ukrainy przed wojną" - zaznacza cytowany przez "Rz" prezes agencji zatrudnienia EWL Andrzej Korkus, komentując wyniki raportu "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii", przygotowanego i opublikowanego w czwartek przez EWL, Fundację na rzecz Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL i Studium Europy Wschodniej UW.

Raport - jak zaznacza "Rz" - jest wynikiem badania, które wiosną br. objęło łącznie 1200 osób - po 400 w każdym z trzech krajów. "Potwierdza ono, że emigrację zarobkową z Ukrainy zastąpiła emigracja wymuszona wojną" - wskazano.

"W rezultacie we wszystkich trzech krajach ponad połowa badanych uchodźców to osoby z wyższym wykształceniem. W Rumunii udział ten jest najwyższy (71 proc.) i najwyższy jest tam też odsetek wysoko wykwalifikowanych specjalistów (26 proc.), co paradoksalnie może ograniczać chęć do pracy (część specjalistów, w tym informatycy, pracuje zdalnie dla dotychczasowego pracodawcy)" - czytamy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Uchodźcy z Ukrainy chcą pracować w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dariusz 2022-07-08 16:09:10

    2 lipca opublikowaliście artykuł pt. "Coraz mniej Ukraińców poszukuje pracy", a dzisiaj (8 lipca), że "Uchodźcy z Ukrainy chcą pracować w Polsce". Zdecydujecie się na coś, bo stajecie się śmieszni.

  • tfu 2022-07-08 10:10:14

    Tak pracować , znieście socjale i zróbcie prace godną i wszyscy chodzą do pracy nawet ten jebni ęty pasożytniczy elekotrat pisu , wtedy możemy mówić o Polsce sprawiedliwej

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA