×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ubyła nam aż 1/4 pracowników tymczasowych. Co się stało?

  • KDS
  • 23 sie 2022 13:45

Dokładnie 1 382 mln zł w drugim kwartale 2022 roku wyniosła wartość usług HR świadczonych przez firmy członkowskie Polskiego Forum HR. To o 4 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie liczba pracowników tymczasowych spadła o 24 proc. w porównaniu rok do roku. Liczba przepracowanych godzin również zmalała - o 8 proc. W tym zakresie spadły też obroty firm - o 4 proc., do poziomu 808 mln zł.

Ubyła nam aż 1/4 pracowników tymczasowych. Co się stało?
Ponad 84 proc. wszystkich umów zawieranych przez firmy członkowskie z pracownikami tymczasowymi to umowy o pracę (fot. Unsplash/Randy Fath)
REKLAMA
  • Całkowita wartość oferowanych usług HR wyniosła w drugim kwartale 2022 roku 1 382 mln zł. To 4 proc. więcej w porównaniu do tego samego okresu 2021 roku.
  • Największą część obrotów firm zrzeszonych w Polskim Forum HR stanowiły usługi z zakresu pracy tymczasowej (ponad połowę).
  • Jednocześnie wartość przychodów tego sektora działalności spadła o 4 proc. Do 808 mln zł. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie - bezrobocie oraz wojna w Ukrainie. 

Z najnowszych danych Polskiego Forum HR wynika, że w drugim kwartale 2022 roku całkowite obroty firm członkowskich wyniosły 1 382 mln zł. To 4 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 roku.

Największą ich część stanowiły usługi z zakresu pracy tymczasowej (58,5 proc.), następnie był outsourcing (25,8 proc.), rekrutacja (6,4 proc.), delegowanie (4,6 proc.), RPO (2,5 proc.) oraz career management ( 0,1 proc.).

Spadki w pracy tymczasowej

Przy czym w drugim kwartale 2022 roku liczba pracowników tymczasowych w ujęciu rocznym spadła o 24 proc. Liczba przepracowanych godzin również zmalała, ale w znacznie wolniejszym tempie - o 8 proc., co wskazuje na to, że nadal wydłuża się okres zatrudnienia jednego pracownika. To wszystko złożyło się na to, że obroty firm członkowskich w tym zakresie spadły o 4 proc. - do poziomu 808 mln zł. Szacowana wartość rynku pracy tymczasowej w Polsce wynosi zaś 1,46 mld zł. To spadek o 4 proc. w ujęciu rok do roku.

Warto zaznaczyć, że ponad 84 proc. wszystkich umów zawieranych przez firmy członkowskie z pracownikami tymczasowymi to umowy o pracę, co znacznie odbiega od średniego poziomu dla Polski, który zgodnie z danymi ministerstwa w 2020 roku wynosił jedynie 44 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ubyła nam aż 1/4 pracowników tymczasowych. Co się stało?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • hilek 2022-10-01 15:02:49

    ja nie wiem. dla otto pracuje w pl i nie zauwazylem zeby bylo mniej ludzi dla nich pracowalo

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA