×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Tylko połowa Ukraińców chce po wojnie wrócić do siebie

 • jk
 • 3 sty 2023 11:22

Połowa pracowników tymczasowych z Ukrainy chce wrócić po zakończeniu wojny do ojczyzny. Jednocześnie aż 45 proc. deklaruje, że póki co chce zostać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja. Wśród planów na najbliższe miesiące pojawiają się także nauka języka polskiego, znalezienie samodzielnego mieszkania i sprowadzenie do Polski najbliższej rodziny.

Tylko połowa Ukraińców chce po wojnie wrócić do siebie
Połowa badanych pracowników tymczasowych z Ukrainy (49 proc.) planuje po zakończeniu wojny powrót do ojczyzny (Fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA
 • Według najnowszego raportu OTTO Work Force „Jak Ukraińcy oceniają pracę i pobyt w Polsce w 2022 roku?” połowa badanych pracowników tymczasowych z Ukrainy (49 proc.) planuje po zakończeniu wojny powrót do ojczyzny.
 • Obywatele Ukrainy cenią sobie bezpieczeństwo, jakie znaleźli w Polsce. Jedynie 22 proc. pracowników tymczasowych z Ukrainy wskazało, że planuje wyjazd z Polski do innego kraju niż Ukraina.
 • W grupie osób zdecydowanych na wyjazd z Polski do innego kraju 3/4 badanych wskazało Niemcy.

Według najnowszego raportu OTTO Work Force „Jak Ukraińcy oceniają pracę i pobyt w Polsce w 2022 roku?” połowa badanych pracowników tymczasowych z Ukrainy (49 proc.) planuje po zakończeniu wojny powrót do ojczyzny. Z kolei 26 proc. badanych wskazało, że jeszcze nie podjęło decyzji w tym temacie, a 25 proc. odpowiedziało, że nie planuje powrotu na Ukrainę.

Czytaj też: Od wybuchu wojny w Ukrainie pracę łączą z pomaganiem. Nam opowiedzieli, jak im się to udaje

- Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna i na jakich warunkach się zakończy, a to od tego zależy, co postanowią obywatele Ukrainy. Po zakończeniu wojny wielu z nich z pewnością wróci i zaangażuje się w odbudowę kraju. Jednak im dłużej potrwa konflikt tym trudniej uchodźcom będzie wrócić na Ukrainę i zostawić już ułożone życie w Polsce. Pamiętajmy, że proces odbudowy Ukrainy będzie złożony, a wielu jej obywateli po prostu nie będzie miało do czego wracać - mówi Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Tylko co piąty Ukrainiec planuje wyjazd na zachód

W pierwszych miesiącach wojny przypuszczano, że dla wielu Ukraińców Polska będzie jedynie miejscem tymczasowym w dalszej podróży na zachód. Okazuje się jednak, że obywatele Ukrainy cenią sobie bezpieczeństwo jakie znaleźli w Polsce (45 proc. badanych) i jedynie 22 proc. pracowników tymczasowych wskazało, że planuje wyjazd z Polski do innego kraju niż Ukraina.

Spośród badanych przez OTTO Work Force 35 proc. nie podjęło jeszcze decyzji w tym temacie, a aż 44 proc. nie zakłada wyjazdu z Polski do innego kraju niż Ukraina. W grupie osób zdecydowanych na wyjazd z Polski do innego kraju 3/4 badanych wskazało Niemcy.

Plany na najbliższe miesiące

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Tylko połowa Ukraińców chce po wojnie wrócić do siebie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Krasawica 2023-01-03 15:05:12

  Niech wracają za Kijów, jak najprędzej. Nie chcemy ich tutaj.

  • Damian 2023-01-04 10:49:23

   Myśle że Ty zaplanuj sobie wycieczkę w okolice Donbasu. Może nawet od drugiej strony. Udanej podróży i miłego pobytu!;)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA