Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Z danych Oferteo wynika, że w ubiegłym roku na platformie zamieszczono prawie 1,8 mln zleceń, a wartość zleceń wzrosła o ponad 25 proc.
- Największy wzrost uzyskanych zleceń dotyczył specjalistów świadczących usługi w zakresie pomp ciepła. Kategoria ta zwiększyła się o 117 proc. w porównaniu do 2021 r.
- Na brak zainteresowania nie mogli również narzekać księgowi.
2022 rok był niezwykle dynamiczny dla wielu branż. Napięta sytuacja geopolityczna oraz rosnąca inflacja odcisnęły piętno na polskiej gospodarce. Jak wpłynęło to na branżę usługową, która z reguły szybko reaguje na wszelkie zmiany? Kondycji tego sektora postanowiła przyjrzeć się platforma Oferteo, która łączy zleceniodawców z wykonawcami w prawie 900 kategoriach.
Platforma Oferteo podsumowała swoją działalność w 2022 r. Z danych Oferteo wynika, że w ubiegłym roku na platformie zamieszczono prawie 1,8 mln zleceń, a wartość zleceń wzrosła o ponad 25 proc.
- Funkcjonujemy na szczególnym rynku, jakim są usługi w modelu na żądanie, gdzie to zleceniodawcy określają swoje potrzeby, a wykonawcy składają im dostosowane oferty. Szeroki przegląd kategorii daje jednak nam pewien obraz całości dotyczący tego rynku. Mimo trudnego otoczenia gospodarczego, przez ostatni rok na naszej platformie obserwowaliśmy rosnącą aktywność użytkowników, co przełożyło się na wzrost zamieszczonych zleceń. Wynika to przede wszystkim z poczynionych przez nas inwestycji w promocję oraz działania SEO. Według analiz Infiniti Research wartość polskiego rynku usług na żądanie w 2021 r. miała osiągnąć wzrost na poziomie ponad 25 proc. Jesteśmy zadowoleni, że również w 2022 r. dynamika Oferteo osiągnęła podobny poziom – komentuje Karol Grygiel, członek zarządu, odpowiedzialny za pion marketingu.
OZE cały czas popularne, pompy ciepła idą na rekord
Mimo zamieszania legislacyjnego nadal jedną z najbardziej aktywnych branż były usługi związane z odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności kategorie dotyczące pomp ciepła, które uzyskały rekordowe wyniki na platformie. Z ostatniego raportu Oferteo wynika, że w nowych domach w 5 na 6 przypadków jako źródło ogrzewania Polacy wybierali pompy ciepła.
Na brak zainteresowania nie mogli również narzekać księgowi. Jak przeanalizował portal Oferteo, w całym 2022 r. zapytania użytkowników dotyczące usług finansowych i księgowych wzrosły aż o 100 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.
- Wśród wiodących kategorii zlecenia dotyczące pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz remontów mieszkań i domów oraz usług księgowych były w 2022 r. jednymi z najpopularniejszych w Oferteo. To właśnie z tych kategorii najczęściej poszukiwani byli specjaliści, a roczne liczby zleceń wyniosły po kilkadziesiąt tysięcy – informuje Wojciech Antonik, category manager z Oferteo.
Również z raportu Hays Poland wynika, że 94 proc. firm planuje rekrutacje specjalistów z obszaru księgowości i finansów, a 77 proc. spodziewa się trudności z pozyskaniem nowych pracowników. Firmy rekrutują na potęgę zarówno wkraczających na rynek pracy absolwentów szkół wyższych mających wykształcenie kierunkowe oraz kompetencje językowe, jak i specjalistów czy kadrę zarządzającą.
Remonty jedną z kluczowych kategorii na platformie Oferteo
Z danych Oferteo wynika, że rosnąca inflacja nie powstrzymała również Polaków przed planami remontów, które nadal stanowią jedną z kluczowych kategorii na platformie. Z kolei sami wykonawcy przyznają, że zarówno wcześniejszy, jak też obecny rok stanowią wyzwanie dla przedstawicieli branży, które jeszcze kilka lat wcześniej notowały bardzo dobre wyniki.
- Wojna w Ukrainie i związana z nią inflacja spowodowały niesamowity wzrost cen materiałów budowlanych i wykończeniowych, co przełożyło się na mniejszą liczbę zleceń na rynku. Te dostępne na rynku są bardziej przemyślane i coraz więcej klientów dokładnie wie, czego oczekuje. Realizujemy 2-3 projekty jednocześnie i cieszymy się dość dużym zainteresowaniem klientów. Wielu klientów przychodzi do nas z polecenia, więc nie odczuliśmy aż tak bardzo tych skutków, natomiast widzę po zapytaniach zewnętrznych, że jest ich trochę mniej – komentuje Michał Czop z firmy Start-Bud w jednym z podcastów Oferteo z cyklu „Najlepsi w swoim fachu”.
Coraz więcej osób rezygnuje z etatu na rzecz freelancingu
Freelancing staje się preferowanym stylem zarabiania i życia dla milionów osób na świecie. Ten sposób zarobku jest coraz częściej wybierany przez osoby chcące zapewnić sobie większą niezależność finansową. W Polsce jest już ponad 303 tys. wolnych strzelców.
Jak wskazuje raport Useme “Branże freelancingu w Polsce 2022: zarobki, zlecenia i czas pracy”, w minionym roku aż 42 proc. wolnych strzelców doświadczyło zwiększenia zarobków. Sytuacja gospodarcza, a także wzrost popularności współpracy z wolnymi strzelcami wpłynęły na popyt i cenę za świadczone przez nich usługi.
- O tym, że prognozy dla freelancingu w Polsce są więcej niż optymistyczne, świadczy wzrost liczby wolnych strzelców o 11,4 proc. w stosunku do roku 2021. Obecnie jest to już 303 tys. osób, a praca zdalna i system hybrydowy, które w ostatnich latach stały się integralną częścią naszego życia zawodowego, okazały się wielkim krokiem naprzód w upowszechnianiu freelancingu – komentuje Przemysław Głośny, prezes Useme.
- Nasze coroczne badania wskazują, że zarobki wolnych strzelców dynamicznie rosną. W 2022 roku aż 42 proc. freelancerów zaobserwowało wzrost zarobków – dodaje Przemysław Głośny.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)