PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Trend wzrostowy powraca. Ukraińcy już wydali w Polsce dwa razy więcej niż rok temu

  • jk
  • 3 paź 2022 10:28

Wydatki Ukraińców w Polsce zaczynają powoli wracać do poziomów notowanych przed pandemią. W pierwszym półroczu 2022 roku nasi wschodni sąsiedzi zostawili w sklepach i wydali na usługi 2,1 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej i o 24 proc. więcej niż w tym samym okresie pandemicznego 2020 roku.

Trend wzrostowy powraca. Ukraińcy już wydali w Polsce dwa razy więcej niż rok temu
Ukraińcy w pierwszym kwartale 2022 r. przekroczyli granicę z Polską 8,1 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 3,3 mln razy (Fot. Kate McDaniel/Unsplash)
REKLAMA
  • W pierwszym półroczu 2022 r. wydatki Ukraińców w Polsce przekroczyły 2,1 mld zł, czyli niemal tyle co w 2014 i 2015 roku, kiedy już w Polsce mogliśmy mówić o masowej migracji z Ukrainy.
  • Do wyników z lat 2016-2019 jeszcze brakuje, bo wtedy wydatki wynosiły średnio 3,4 mld zł, ale wszystko wskazuje na to, że w kolejnych kwartałach można spodziewać się utrzymania trendu.
  • Eksperci Personnel Service przypominają, że w wyniku wybuchu wojny w Ukrainie, według danych Straży Granicznej, granicę z Polską przekroczyło ponad 6,7 mln osób.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w pierwszym półroczu tego roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 73,8 mln razy. To o 62 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Tym samym zbliżamy się powoli do wyników notowanych przed pandemią, bowiem w pierwszym półroczu 2019 r. liczba przekroczeń granicy wyniosła 87,4 mln.

Ukraińcy wydali 2,1 mld zł w pierwszym półroczu 2022 r.

Ukraińcy w pierwszym kwartale 2022 r. przekroczyli granicę z Polską 8,1 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 3,3 mln razy.

- W wydatkach Ukraińców notowanych w okresie od stycznia do marca już przebijał się efekt wojny i zwiększonych przekroczeń granicy. Teraz ten trend się utrwalił i o ile nie dojdzie do jakiegoś przewrotu w wojnie to pewnie te wydatki w kolejnych kwartałach będą utrzymywały się na wysokim poziomie. To oznacza, że możemy wrócić do wyników wydatków Ukraińców notowanych jeszcze przed pandemią. Wtedy co kwartał nasi wschodni sąsiedzi wydawali w Polsce średnio 2 mld zł. Teraz jest to nieco mniej, bo 1,4 mld zł, ale warto podkreślić, że ostatnio taki odczyt widzieliśmy w pierwszym kwartale 2020 roku, zatem ponad dwa lata temu – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Czytaj też: Praca czeka w małych miastach. Ale Ukraińcy nie kwapią się do przeprowadzki

Przed wybuchem pandemii, w latach 2017-2019 Ukraińcy w pierwszym półroczu roku zostawiali w Polsce od 3,2 mld zł do nawet 3,6 mld zł. W 2020 roku ten wynik spadł do 1,7 mld zł, co jeszcze nie oddało w pełni konsekwencji wybuchu pandemii. Te zobaczyliśmy wyraźnie w pierwszym półroczu 2021 roku, kiedy wydatki Ukraińców w Polsce wyniosły zaledwie 1 mld zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Trend wzrostowy powraca. Ukraińcy już wydali w Polsce dwa razy więcej niż rok temu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA