×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To podobna rewolucja jak 15 lat temu. Od soboty ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców

 • Justyna Koc
  jk
 • Opublikowano: 29 sty 2022 0:01

W sobotę 29 stycznia 2022 r. wchodzi w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy o cudzoziemcach. Sprawdźcie, jakie konkretne korzyści przyniosą polskim pracodawcom.

To podobna rewolucja jak 15 lat temu. Od soboty ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
Na nowelizację ustawy o cudzoziemcach czekali zarówno pracodawcy, jak i agencje zatrudnienia (Fot. Tiger Lily/ Pexels)
REKLAMA
 • Jedną z najważniejszych zmian w ustawie jest wydłużenie okresu powierzenia pracy na podstawie oświadczenia aż do 24 miesięcy. Do tej pory na oświadczeniu można było zatrudnić cudzoziemca maksymalnie przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
 • Jeśli chodzi o zezwolenia na pobyt i pracę, to przy tej formie legalizacji zrezygnowano z konieczności posiadania dokumentów, które potwierdzały miejsce zamieszkania cudzoziemca, a także dokumentów potwierdzających źródła regularnego dochodu. Od teraz będzie wymagane potwierdzenie zatrudnienia (np. umowa o pracę) oraz wykazanie zarobków.
 • Kolejna zmiana, która przyspieszy wydawanie decyzji w sprawach kart pobytu, to skrócenie terminu jej wydania do 60 dni. Zaś postępowanie odwoławcze w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy ma być skrócone do 90 dni.

Na nowelizację ustawy o cudzoziemcach czekali zarówno pracodawcy, jak i agencje zatrudnienia z nadzieją, że ułatwi ona procedury legalizacyjne, a dzięki temu zmniejszy deficyt siły roboczej na polskim rynku pracy. Dotyczy to zarówno branż wysokospecjalistycznych, jak i zakładów produkcyjnych, branży budowlanej czy gastronomii.

Potwierdzają to dane GUS. Na koniec trzeciego kwartału 2021 liczba nieobsadzonych miejsc pracy w Polsce wyniosła już ok. 150 tys., czyli powróciła do poziomu z 2019 roku. Również stopa bezrobocia rejestrowanego systematycznie spadała w ciągu całego roku 2021, osiągając w grudniu 2021 poziom 5,4 proc., czyli o 1,1 proc. więcej niż w styczniu 2021. W wielu branżach wolne wakaty zapełniać mogą pracownicy z zagranicy.

- Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach głównie ułatwia i przyspiesza proces legalizacji na terenie Polski pobytu i pracy cudzoziemców pochodzących z tzw. uprzywilejowanych 6 państw byłego ZSRR, w tym Ukrainy. Jest to duże ułatwienie dla pracodawców oraz cudzoziemców pracujących już w Polsce. Niestety, w związku z nowelizacją nie przewidujemy lawinowego napływu nowych pracowników, bo podaż kandydatów z tych państw nie jest nieograniczona - mówi Daniel Sola, dyrektor projektów międzynarodowych w agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Z kolei Marcin Kołodziejczyk, dyrektor działu rekrutacji międzynarodowych EWL Group zaznacza, że proponowane przez rząd zmiany to rewolucyjny ruch w stronę uproszczenia procedur związanych z przedłużaniem cudzoziemcom możliwości pracy i pobytu w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: To podobna rewolucja jak 15 lat temu. Od soboty ważne zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Wojtek 2022-02-01 12:01:53

  Korzyści są takie, że jeszcze większa ilość Polaków wyjedzie za granicę w poszukiwaniu normalnie płatnej pracy

 • Adolf 2022-01-30 14:27:29

  Cieszę się że pracuje za miskę ryżu i nie dostanę drugiej bo pracodawca nie da bo ma kolejnych niewolników do obsadzenia

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA