×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To oni zastąpią Ukraińców. Za minimalną polską pensję utrzymają rodzinę przez kilka miesięcy

  • KDS
  • 15 wrz 2023 11:11

Branża budowlana, drogowa czy magazynowa, ale też praca w sortowniach. To tam znajdziemy najwięcej pracowników z krajów azjatyckich. Coraz chętniej przyjeżdżają do Polski.

To oni zastąpią Ukraińców. Za minimalną polską pensję utrzymają rodzinę przez kilka miesięcy
Na przestrzeni następnych czterech, pięciu lat możemy spodziewać się bardzo dużej liczby pracowników z Azji Środkowej - mówi Sebastian Wojcieszek (fot. Unsplash/Fonsa Heijnsbroeka)
REKLAMA
  • Wojna w Ukrainie sprawiła, że polski rynek pracy przechodzi zmiany. Pracownicy z Azji coraz częściej zapełniają wolne wakaty dawniej zajmowane przez obywateli Ukrainy.
  • Sytuacji nie poprawia niestabilna sytuacja gospodarcza w krajach azjatyckich. Pracownicy chcący zarobić na utrzymanie rodziny coraz częściej wyjeżdżają za granicę.
  • Minimalne miesięczne wynagrodzenie jest w stanie pokryć kilkumiesięczne utrzymanie ich bliskich, którzy zostali w kraju – komentuje właściciel agencji pracy tymczasowej WS Corp Sebastian Wojcieszek.

Ukraińcy stawiają na Niemcy. Polska nie jest już krajem pierwszego wyboru 

Jak wynika z danych Eurostatu, coraz więcej Ukraińców wyjeżdża z Polski do innych państw, takich jak Niemcy czy Hiszpania. Pod koniec czerwca w Polsce przebywało 978 tys. uchodźców z Ukrainy. Ta sytuacja powoduje, że na polskim rynku pracy pojawia się coraz więcej wolnych wakatów. Dotyczy to nie tylko pracowników sezonowych, ale też fizycznych, na których w Polsce jest największe zapotrzebowanie. Stanowiska te do tej pory zajmowali głównie Ukraińcy, ale teraz coraz częściej zaczynają zajmować je migranci z krajów Azji Środkowej.

Co więcej, niestabilna sytuacja ekonomiczna państw Azji Środkowej w dużym stopniu przyczynia się do migracji zarobkowej. Jeszcze do niedawna obywatele tych krajów chętnie wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy do Rosji. To również zmieniła wojna w Ukrainie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA