×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

To nie może być dokument dla dokumentu. "Powinniśmy wziąć przykład z Niemców"

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w 2022 r. wydano ponad 2,3 mln różnego rodzaju pozwoleń na podjęcie pracy przez cudzoziemców. Polityka migracyjna Polski potrzebuje jednak zmian, uwzględniających zwłaszcza zatrudnianie pracowników np. z Azji.

To nie może być dokument dla dokumentu. "Powinniśmy wziąć przykład z Niemców"
Rząd chce, by przedstawiciele blisko 40 zawodów, w tym technicy budownictwa, mogli otrzymać wizę uprawniającą do pracy poza kolejnością (fot. Guilherme Cunha/Unsplash)
REKLAMA
  • W rządowych danych widoczny jest wzrost liczby zezwoleń na podjęcie pracy dla obywateli innych krajów niż Ukraina. W 2022 roku największą liczbę zezwoleń otrzymali mieszkańcy: Indii, Uzbekistanu, Turcji, Filipin, Nepalu oraz Białorusi.
  • Tomasz Hanczarek, prezes Personnel Service, w rozmowie z PulsHR.pl podkreśla, że pod względem możliwości rynku pracy Polska jest atrakcyjna dla pracowników z coraz dalszych rejonów świata.
  • Jego zdaniem polityka migracyjna dotycząca kwestii zatrudniania obcokrajowców powinna być długofalowa i obejmować okres 10-15 lat.  

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w 2022 r. wydano ponad 2,3 mln różnego rodzaju pozwoleń na podjęcie pracy przez cudzoziemców. To o ponad 560 tys. mniej niż rok wcześniej. W 2021 r. było ich niemal 2,9 mln. Największy spadek widoczny jest w liczbie zarejestrowanych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. W 2022 r. pracodawcy złożyli nieco ponad 1 mln tego typu oświadczeń, z czego 58 proc. dotyczyło Ukraińców.

W rządowych danych widoczny jest za to wzrost liczby zezwoleń dla obywateli innych krajów niż Ukraina, po których zaczęli sięgać pracodawcy mierzący się z deficytem kadrowym. Największą liczbę zezwoleń otrzymali mieszkańcy: Indii (41,6 tys.), Uzbekistanu (33,3 tys.), Turcji (25 tys.), Filipin (22,5 tys.), Nepalu (20 tys.) oraz Białorusi (18,4 tys.).

Polska atrakcyjnym rynkiem dla cudzoziemców, nieustającym problemem są długotrwałe procedury

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To nie może być dokument dla dokumentu. "Powinniśmy wziąć przykład z Niemców"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Import problemów 2023-05-09 14:59:13

    Czas ukrucić to popełnianie błędów, które popełnił zachód.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA