PARTNERZY PORTALU

To będzie drapieżne lato. Pracownicy muszą uważać jak nigdy wcześniej

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 9 lip 2021 13:50

Walka o pracowników sezonowych trwa w najlepsze. Nie wszystkie firmy stać na spełnienie wygórowanych oczekiwań kandydatów do pracy. Efekt? Na rynku pojawia się więcej nieuczciwych czy wręcz niezgodnych z prawem ofert. Nieuczciwe firmy, które chcą wykorzystać kryzysową sytuację, proponują kandydatom np. stawki wynagrodzenia poniżej płacy minimalnej, pobieranie wygórowanych opłat za zakwaterowanie czy propozycja płatności "do ręki".


To będzie drapieżne lato. Pracownicy muszą uważać jak nigdy wcześniej
Nad morzem i w miejscowościach turystycznych dramatycznie brakuje pracowników sezonowych (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Spraw, gdzie pracownik sezonowy został oszukany przez pracodawcę jeszcze pięć lat temu było całe mnóstwo. W ostatnich latach to się zmieniło - przypadki oszustw były incydentalne.
  • - Obecnie nad morzem, w górach czy w innych miejscowościach turystycznych trwa prawdziwa walka o pracowników. To powoduje, że mogą oni liczyć na dobre warunki płacy, zdecydowanie lepsze niż przed rokiem - mówi prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska.
  • Jednak taka sytuacja ma również swoje ciemne strony. Nie wszystkie restauracje czy kawiarnie są w stanie sprostać oczekiwaniom finansowym pracowników i albo proponują rozliczenia pod stołem, albo po prostu zalegają z wypłatami.

Rynek pracy sezonowej wygląda w tym roku zupełnie inaczej niż w ubiegłych latach. Mateusz Żydek, ekspert agencji rekrutacyjnej Randstad, wyjaśnia, że w porównaniu z najbardziej newralgicznym okresem 2020 roku, czyli czasem najszerszego lockdownu, między majem i czerwcem 2021 r. poziom dostępnych ofert jest wyższy nawet o 2/3, a liczba wakatów jest zbliżona do danych z porównywalnego okresu przed pandemią.

Dramatyczny brak pracowników sezonowych

- W przypadku pracy wakacyjnej mamy wyraźny wzrost deklaracji pracodawców. O ile przed dwoma laty (2019 r.) jedynie 15 proc. z nich planowało zatrudnienie tymczasowych pracowników, o tyle teraz ten odsetek wzrósł do 25 proc. Możemy się zatem spodziewać wyraźnego wzrostu liczby takich ofert w kolejnych tygodniach - zapowiadał w rozmowie z PulsHR.pl na początku sezonu Mateusz Żydek.

Jak wskazuje stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom nad morzem i w miejscowościach turystycznych nie brakuje turystów, ale wręcz dramatycznie brakuje pracowników sezonowych. W efekcie pracodawcy poddawani są gigantycznej presji płacowej. Kelnerzy, kucharze, osoby sprzątające, pracownicy hoteli czy osoby obsługujące stanowiska handlowe mogą liczyć nawet na dwukrotnie wyższe wynagrodzenia niż rok temu.

Czytaj też: Pracownicy sezonowi pilnie poszukiwani. Rekrutuje nie tylko budowlanka, gastronomia czy rolnictwo

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: To będzie drapieżne lato. Pracownicy muszą uważać jak nigdy wcześniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Marek 2021-07-10 15:26:51

    Bardzo dobrze niech zobaczą jak to jest najlepiej jak by zadarmo pracowac

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA