×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Te dane nie pozostawiają złudzeń. Ukraińcy osiedlają się w Polsce

 • Justyna Koc
  jk
 • 18 lip 2019 15:12

Od początku roku liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wzrosła o 12 proc. i przekroczyła 200 tys. osób - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Te dane nie pozostawiają złudzeń. Ukraińcy osiedlają się w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Obecnie nieco ponad 200 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne dokumenty uprawniające do długoterminowego pobytu w kraju.
 • Około 57 proc. stanowią osoby w przedziale wiekowym 20-39 lat.
 • Najchętniej wybieranym regionem do zamieszkania jest województwo mazowieckie.

Coraz więcej Ukraińców chce pozostać w kraju na dłuższy czas. Świadczy o tym rosnąca liczba wniosków o zezwolenia na pobyt, a także liczba osób już posiadających takie zezwolenia.

Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, obecnie nieco ponad 200 tys. obywateli Ukrainy posiada ważne dokumenty uprawniające do długoterminowego pobytu w kraju. Według stanu na 1 stycznia 2019 r. i 2018 r. było to odpowiednio 179 tys. i 145 tys. osób.

Czytaj też: Ukraińcy mają wiele powodów, by zostać w Polsce. Za co nas lubią?

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Zdecydowana większość obywateli Ukrainy posiada zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 158 tys. osób. Nieco ponad 42 tys. dysponuje prawem pobytu stałego i rezydenta długoterminowego.

Gdzie mieszkają Ukraińcy?

Najbardziej popularnymi regionami wśród obywateli Ukrainy są województwa: mazowieckie – 45 tys. osób, wielkopolskie – 22 tys., małopolskie – 21,5 tys., dolnośląskie – 15,5 tys. oraz śląskie – 14 tys.

Około 57 proc. stanowią osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, prawie 30 proc. w przedziale 40 - 59 lat, a 11 proc. poniżej 20. roku życia. Przeważają mężczyźni – 115 tys. osób (57 proc.), w porównaniu do 86 tys. kobiet.

Obywatele Ukrainy stanowią obecnie 50 proc. populacji cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce.

Nie tylko Ukraińcy myślą o pobycie na stałe

O tym, że coraz więcej imigrantów myśli o pozostaniu w Polsce na dłużej, świadczyć o tym mogą inwestycje w nieruchomości, na które decyduje się coraz więcej obcokrajowców. Według danych MSWiA cudzoziemcy kupili w 2018 r. aż 7043 mieszkań w Polsce. o oznacza wzrost o 46 proc. w porównaniu z 2017 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (13)

Do artykułu: Te dane nie pozostawiają złudzeń. Ukraińcy osiedlają się w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • kolo 2021-07-21 21:53:48

  Mój znajomy zatrudnia Ukraińców. Zusu za nich nie musi płacić i ma dofinasowanie 30% do ich wypłat tak jak w przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych. Mieszkania maja za darmo tak samo media. A co nie którzy darmowe bilety komunikacyjne i 2.500 socjalu nie ważne czy pracuję czy nie. Pracowałem z nimi w PESIE to wiem.

 • Analityk 2020-03-19 20:37:22

  Zgadzam się w pełni z przedmówcami. Niestety, tak jest obecnie w Polsce. Dodam dwie uwagi: 1. W przyszłości polski system emerytalny będzie musiał wypłacać emerytury Ukraińcom: a) będą oni mieli zapewnioną minimalną emeryturę; b) często pracują za minimalną stawkę, a resztę pensji dostają "do ręki". Z powyższego wynika, że mniej odprowadzają do ZUS, niż z niego w przyszłości wyciągną dla siebie. 2. Trzecie pokolenie Ukraińców będzie nacjonalistami ukraińskimi (a'la UPA): - pierwsze pokolenie cieszy się, że może pracować w RP, kształcić się lub kształcić swoje dzieci, żyć z dopłat przysługujących Polakom itp. itd.; - drugie pokolenie w pełni zasymiluje się z Polakami; - trzecie pokolenie zapyta" Kim byli moi dziadkowie?" i zacznie szukać swoich korzeni => zacznie czuć się Ukraińcami (porównaj: Arabowie w Wielkiej Brytanii i ISIS). Dlatego w przyszłości Ukraińcy: a) będzie żądać praw mniejszości narodowych w RP; b) będą żądać reprezentacji w Sejmie i Senacie RP; c) będą zakładać Domy Narodowe Ukraińców, służące jako ośrodki nacjonalistyczne; d) będą nagłaśniać w świecie jakąkolwiek krytykę lub próbę odebranie przyznanych im przywilejów jako nacjonalizm polski. Wystarczy prześledzić nasze stosunki z Ukraińcami od XVII w. - historia nie kłamie. Polacy więcej wycierpieli od Ukraińców aniżeli od Niemców.

 • Qwe 2020-02-18 19:58:24

  Jestem neutralnym obserwatorem poczynań Ukraińców w Polsce i nie podoba mi się ich zachowanie! Nie znają historii a ich postawy są roszczeniowe. Widzę ogromną różnice między Ukraińcami którzy mają jakikolwiek związki z Polską a Ukraińcami związanymi z UPA. Należy ograniczyć ich napływ bo dużo zła robią w Polsce. Wolę Białorusinów!

 • Tyle w temacie 2020-01-30 20:49:45

  Wiem, że nie w temacie. Ale czy wiecie że Rząd dopłaca pracodawcom 800 zł do pracowników pochodzących z Ukrainy oraz 200 zł do mieszkanka, 500+ , 1000 zł do stypendium, bardziej opłaca się uczyć ukrainca niż Polaka na ukrainca studiujacego stacjonarne jest 18 tyś na Polaka 2,5 tyś, gdy koleją egzamin nie mają dopłat ja ostatnio musiałam zapłacić raz 300 raz 600 zł mówimy o egzaminach poprawkowych, język na wykładach zibozony żeby ukraincy mogli to zrozumieć,min 1 msc mogą tu pracować reszta mogą na Ukrainie i mają mieć zapewnień min emeryturę w wysokości 1000 zł,zakłady w Skawinie mają przymus zwalniać Polaków A zatrudniać Ukraińców gdyż mają dopłaty i tym sposobem mój tata stracił prace. Dlaczego Polacy kłócą się między sobą A nie pomyślą o tym? Reklamy po ukrainsku, ułatwione przez banki możliwości założenia konta itp. Najwięcej mieszkań teraz wykupując ukraincy studenci też w moim wieku ! Nie jestem im przeciwna lecz moja mama nigdy na mas czworga nie otrzymała żadnego dofinansowania, nigdy stypendium socjalnego nie mogliśmy mieć bp rodzice starali się pracować.nie ,nie zarabiali dużo ale ponad próg pracując kilka etatów.jak to jest? Kto z waszych znajomych miał ulatipny start np w wielkiej Brytanii. Mój pradziadek umarł.na wojnie, mój dziadek był w obozie i teraz to nie wiem czy chciałby w takiej Polsce żyć.przykro mi to mówić.

  • Dorota 2022-08-03 11:20:55

   To jest prawda zalali nas weszli jak w masło!!! Maja wszędzie przywileje,skandal!! W szkołach prywatnych zero zasad dla Ukraińców za darmo mają! Dostają 500 plus z naszych podatków przecież! Są okropnie roszczeniowi, w pracy jedna UmrainkA 25 lat przyszła do biura i powiedziała : podoba mi się to co robisz chce to robić! I zabrała mi cześć moich obowiązków które najbardziej lubiłam - pracuje w marketu gu, pi prostu chamsko poszła do szefowej i powiedziała ze nie jest żadnych juniorem ze Ukraińcy są najlepsi na świecie, straszenie bezczelna ! Oni wszyscy na robią w trąbę a my się zgadzamy! Koniec z tym! Nie dajmy się ! Nie jestem żadnym trollem po prostu wiem co mówią moi znajomi widzę i slysze ze zalewają nasz piękny Krakow nasze parki Wawel szkoły ! Ohydny zniekształcony język jest wszędzie nie mogę ich juz słuchać!

 • gość 2019-08-23 14:03:51

  wszystko to w tym kraju rasizm , a moze nie trzeba patrzec w ten sposob , jak duzo w kraju jest polakow ktorzy mieszkaja na garnku rodzicow , nie skonczyni studiow mimo chcieli , poptostu klepia biede to jest rasizm gdy mowimy nie ukraincom , to moze wszystko biedaczka dajmy stac ich na mieszkania na wszystko ledwo przyjechali a polakow nie stac od 30 lat , czy my musimy ich az tak tu goscic

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA