PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Takiej sytuacji dotąd nie było

W 2018 r. agencje skierowały do wykonywania pracy tymczasowej 776 144 osoby.
To o 87 681 osób mniej niż w 2017 r. Spadająca liczba pracowników tymczasowych nie oznacza jednak braku zainteresowania współpracą z agencjami. Choć liczba pracowników tymczasowych spada, to jednak - co ciekawe - liczba podmiotów współpracujących z agencjami rośnie, a co trzeci pracownik tymczasowy w Polsce to obcokrajowiec.

Takiej sytuacji dotąd nie było
Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2018 r. agencje skierowały do wykonywania pracy tymczasowej 776 144 osoby. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Zgodnie z definicją, pracownik tymczasowy zatrudniany jest przez agencję pracy tymczasowej, a zadania wykonuje na rzecz pracodawcy użytkownika. Może wykonywać on zadania o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym lub takie, których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, oraz te, których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę.

Z raportu przygotowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2018 r. agencje skierowały do wykonywania pracy tymczasowej 776 144 osoby. W porównaniu do 2017 r. liczba tych pracowników zmalała o 87 681 osób - wówczas odnotowano 863 825 pracowników tymczasowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spośród wszystkich pracowników tymczasowych, 338 988 osób zostało zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony - to ok. 44 proc. W 2017 r. liczba ta była wyższa i stanowiła ok. 47 proc. ogółu pracowników tymczasowych.

Spadająca liczba pracowników tymczasowych nie oznacza jednak braku zainteresowania współpracą z agencjami. Jak pokazują dane, liczba pracodawców korzystających z usług agencji pracy tymczasowej w 2018 r. wyniosła 22 757 i w porównaniu z rokiem poprzednim (22 154) była większa o 603.

Największą liczbę umów o pracę tymczasową wystawiono dla grup zawodu: pracownicy wykonujący dorywcze prace proste (243 339), magazynierzy i pokrewni (217 322) czy robotnicy wykonujący proste prace w przemyśle (161 141).

Podobne zależności w zatrudnianiu pracowników w powyższych grupach zawodu dało się zauważyć w roku 2017.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Takiej sytuacji dotąd nie było

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA