PARTNERZY PORTALU

Takiego exodusu pracowników jeszcze w Polsce nie było. Wielu nie ma dokąd wracać

Pandemia wywołała trend na przebranżowienie. Wcześniej tego typu decyzje najczęściej były podyktowane niezadowoleniem pracownika z wyboru danej branży czy zawodu i zdarzały się sporadycznie.

Takiego exodusu pracowników jeszcze w Polsce nie było. Wielu nie ma dokąd wracać
43 proc. ankietowanych przez Devire zmieniło pracę w ciągu ostatnich 12 miesięcy, z czego aż 40 proc. było konsekwencją pandemii (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Największą grupą osób zmuszonych do przebranżowienia się w wyniku pandemii są grupy zawodowe z branży gastronomicznej, hotelarskiej oraz eventowej.
 • Trend zmiany zawodu jest częściej zauważany szczególnie w mniejszych miastach oraz wśród kobiet i młodych pracowników do 29. roku życia.
 • Eksperci zaznaczają, że w małych miastach zmiany zawodu częściej będą miały permanentny charakter. Z kolei w większych miastach przebranżowienie częściej może mieć charakter tymczasowy.

Do 2020 roku o zmianie branży myśleli przede wszystkim ci, którzy nie do końca byli zadowoleni z dotychczasowej pracy. Pandemia koronawirusa zmieniła podejście pracowników i zmusiła do zmiany branży czy zawodu.

- Wielu pracowników odczuwa konsekwencje sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa. Część doświadczyła redukcji wynagrodzenia, inni zaś zostali odesłani na pracę zdalną. Najczęściej jednak pracownicy zmuszeni byli do zmiany pracodawcy lub zupełnego przebranżowienia. Jak wynika z najnowszych danych Devire - ogółem 43 proc. ankietowanych przez Devire zmieniło pracę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z czego aż 40 proc. było konsekwencją pandemii - komentuje Izabella Trochim, ekspert rynku pracy w firmie rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire.

Przykładem jest pilot Patryk Pawełczak. Linia lotnicza, w której pracował, wykonywała loty między turecką Antalyą a Hiszpanią. Ostatni raz Pawełczak zasiadł za sterami samolotu 15 marca 2020 roku. Mężczyzna zamieścił kolaż, na którym połączył swoje zdjęcia jako pilota, kuriera doręczającego przesyłki z Amazona oraz fachowca od remontów. Jak opowiada, właśnie te trzy zawody wykonywał w ciągu minionego roku. Zaznaczył też, że choć życie w ostatnim czasie jest wyjątkowo trudne, nie można się poddawać i trzeba walczyć dla siebie i swoich rodzin.

- Tak zmieniał się mój uniform w ciągu ostatniego roku. Od pilotowania samolotów, poprzez dostarczanie przesyłek z Amazona, po pracę na budowach (...) Ahhh... myśleć, że nie tak dawno temu narzekałem na nocne loty, a w tym roku wylatałem jedynie 700 godzin. Właśnie potwierdziło się powiedzenie, że uczymy się doceniać to, co mamy, tylko wtedy, gdy to tracimy - napisał na portalu LinkedIn.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Takiego exodusu pracowników jeszcze w Polsce nie było. Wielu nie ma dokąd wracać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mały Mi 2021-06-09 09:22:07

  Osoby które dokonują przebranżowienia często są sfrustrowane że zmarnowały lata studiów aby teraz wykonywać coś zupełnie innego. Problem też jest że takie osoby bardzo często nigdy nie osiągną wysokiego stopnia profesjonalizmu, zawsze pozostaną na etapie początkowym, tak jest szczególnie w IT .

  • dd 2021-06-09 10:01:50

   W IT to akurat trzeba być świrem żeby pracować. Z IT się przebranżowiłem i teraz dopiero wiem, co to spokój i szczęście 😉.

 • Obłęd 2021-06-09 08:40:23

  Za parę lat pracę będzie miała tylko uprzywilejowaną grupa ludzi. Reszta będzie musiała poddać się ogólnoświatowej presji i siedzieć w domach na głodowych zasiłkach bez prawa do samostanowienia .mamy już przykład i pierwsze próby wywierana nacisku ,epidemia i szczepienia.

  • Łola Boga 2021-06-09 09:22:38

   Widać bóg tak chciał. Kolejna świątynie opatrznosci stawiajcie.

  • Robert 2021-06-09 09:24:33

   Pójdźmy o krok dalej, po co tacy ludzie?

 • Roland 2021-06-09 05:22:17

  Można? Można!!! Dlaczego górnicy się nie przebranzowia ???

 • oliwia 2021-06-08 22:10:50

  Tytuł artykułu ma sie nijak do tresci

 • Goska 2021-06-08 19:45:24

  Dyrektorka w szpitalu kolejowym w wilkowicach we wredny sposob pozbyla sie kuchni i pracownikow dajac ich na przetarg jak zwierzeta . Praciwnicy ktorzy mieli nawet ponad 30 lat przepracowane poszli bez,odprawy bo jak stwierdzila dyrektorka to sa koszty.a ona nas nie zwalnia tylko przejmuje nas firma ktora wygra przetarg na kuchnie wraz z pracownikami .zrobila to mimo naszego sorzeciwu

  • Sek 2021-06-09 00:53:30

   Taka polska jak głosowaliście przez te ostatnie 30 lat wolności.

  • Robert 2021-06-09 09:22:07

   Jeśli szpital był pracodawcą to mógł najwyżej prosić Panią o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron obiecując że świadczenie pracy będzie kontynuowane przez nowego pracodawcę, wystarczyło się na to nie godzić wtedy odprawa by się Pani należała.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA