Szwecja zmieni zasady migracji zarobkowej? "Proste prace mogą wykonywać bezrobotni"

- Biorąc pod uwagę, że mamy wielu nowych imigrantów, którzy chcą wejść na rynek pracy, nie widzę potrzeby zatrudniania personelu sprzątającego czy osób zmywających z innych kontynentów - mówi Magdalena Andersson, szwedzka minister finansów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szwecja zmieni zasady migracji zarobkowej? "Proste prace mogą wykonywać bezrobotni"

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 kwi 2018 10:44


W ubiegłym roku około 15 500 osób z krajów spoza UE otrzymało pozwolenia na pracę w Szwecji. Prawie jedna trzecia z nich przeniosła się do pracy, która wymagała mniej niż wykształcenia wyższego.

Magdalena Andersson, szwedzka minister finansów w wywiadzie dla gazety "Svenska Dagbladet" podkreśliła, że naszedł czas, by Szwecja ponownie przeanalizowała politykę dotyczącą migracji zarobkowej. Jej zdaniem zasady powinny zostać zmienione w przypadku osób pracowników niewykwalifikowanych spoza Unii Europejskiej.

- Biorąc pod uwagę, że mamy wielu nowych imigrantów, którzy chcą wejść na rynek pracy, nie widzę potrzeby zatrudniania personelu sprzątającego czy osób zmywających z innych kontynentów - mówi Magdalena Andersson.

Jak wskazuje minister finansów, Szwecja potrzebuje konkretnych kompetencji, np. lekarzy czy inżynierów bazy danych.

Jej opinię podziela premier Stefan Löfven, który również wezwał do zmiany zasad migracji zarobkowej. Według polityka, miejsca pracy wymagające niewielkiej lub zerowej edukacji powinny być wypełniane przede wszystkim przez bezrobotnych już w Szwecji.

- To niedorzeczne, że tysiące ludzi przyjeżdża każdego roku do Szwecji, by wykonywać prace, które mogliby wykonywać bezrobotni w Szwecji - stwierdził premier.

Niedobór pracowników w Szwecji

Według informacji agencji Bloomberg, 12 z 15 sektorów cierpi na niedobór pracowników. Z kolei liczba nieobsadzonych miejsc pracy jest najwyższa od 2000 r. W sierpniu 2017 r. wynosiła ok. 78 tys, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej i o 41 proc. więcej niż przed dwoma laty.

Według szacunków Szwedzkiej Konfederacji Pracodawców reprezentującej 60 tys. firm ponad 75 procent spółek ma trudności ze znalezieniem kandydatów. Pracowników brakuje zwłaszcza w budownictwie i edukacji. Pierwszy ze wspomnianych sektorów jest w centrum zainteresowania, ponieważ wraz ze wzrostem liczby ludności (także przybyłej do Szwecji) zaczyna brakować mieszkań

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.