Szef KE: UE powinna uchylić drzwi imigrantom, bo wejdą oknem

UE powinna uchylić drzwi dla imigrantów, inaczej będą chcieli się dostać do Europy oknem - uważa szef KE Jean-Claude Juncker. Zaapelował do państw członkowskich o zwiększenie pomocy rozwojowej oraz uregulowanie kwot imigrantów i ich rozmieszczenia w całej UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szef KE: UE powinna uchylić drzwi imigrantom, bo wejdą oknem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 kwi 2015 20:05


W ubiegłym tygodniu w reakcji na coraz częstsze katastrofy statków z nielegalnymi imigrantami, którzy usiłują przedostać się z Afryki i Bliskiego Wschodu do Europy, odbył się w Brukseli z inicjatywy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska nadzwyczajny szczyt UE. Podczas środowej debaty w Parlamencie Europejskim Juncker ocenił, że reakcja Rady Europejskiej na katastrofę na Morzu Śródziemnym była "bardzo szybka, ale niedostateczna". Juncker podkreślił, że UE musi się energiczniej zająć kwestiami dotyczącymi imigracji.

"Jeśli nie otworzymy drzwi choćby do połowy, to nie możemy się dziwić, że emigranci chcą się dostać do nas oknem" - powiedział. "Trzeba otworzyć drzwi, by nie dostawali się do nas oknem" - powtarzał.

Czytaj też: Jan Kulczyk, CEED Institute: Musimy zrobić wszystko, aby emigranci chcieli wrócić

Zdaniem Junckera RE powinna powrócić do tematu kwot dla imigrantów i ich rozmieszczania we wszystkich państwach UE. "Trzeba woli wszystkich, by uregulować alokację geograficzną uchodźców w całej Europie. To jest konieczne" - powiedział szef KE.

Zdaniem Junckera konkluzje Rady Europejskiej są "poniżej ambicji" KE. "Nie wystarczy zwalczanie symptomów kryzysu. (...) Trzeba działać na miejscu" - powiedział. "Wszystkie państwa członkowskie muszą doprowadzić do wzrostu pomocy rozwojowej" - zaapelował.

Podczas zeszłotygodniowego szczytu liderzy państw unijnych zgodzili się na potrojenie funduszy na operację Tryton, której celem jest patrolowanie granic UE na Morzu Śródziemnym; UE ma przeznaczać na to 120 mln euro. Przewodniczący KE przypomniał, że odpowiada to kosztom prowadzonej do końca października 2014 roku operacji Mare Nostrum. "To nie było normalne, że Włochy musiały same finansować operację Mare Nostrum" - ocenił.

Czytaj też: Imigranci to darmozjady? Kolejny kraj udowadnia, że obcokrajowiec to czysty zysk

Juncker dodał, że mandat operacji Tryton nie ogranicza się do operacji ratunkowych na wodach terytorialnych członków UE. "Poszerzymy mandat, Tryton będzie mógł działać na wodach międzynarodowych" - powiedział szef KE. Dodał jedna, że ze względu na koszty operacji na otwartym morzu, poszerzenie mandatu nie będzie zbyt duże.

Przywódcy unijni w zeszłym tygodniu zgodzili się także na powierzenie szefowej dyplomacji UE Federice Mogherini zadania przygotowania propozycji uruchomienia operacji, której celem będzie lokalizowanie i niszczenie łodzi wykorzystywanych przez przemytników ludzi. Państwa UE mają też nasilić współpracę w walce z przemytnikami m.in. w ramach Europolu. Kolejnym działaniem ma być ograniczanie nielegalnej imigracji przez lepszą współpracę z krajami, z których pochodzą imigranci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.