×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sytuacja na rynku agencji zatrudnienia. Spada liczba pracowników tymczasowych

  • Autor: pt
  • 26 wrz 2017 14:31

Polskie Forum HR podsumowało sytuację na rynku agencji zatrudnienia w drugim kwartale tego roku, analizując wyniki firm członkowskich reprezentujących około 55 proc. wartości rynku pracy tymczasowej i 30 proc. rynku rekrutacji stałych.

Sytuacja na rynku agencji zatrudnienia. Spada liczba pracowników tymczasowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Brakuje kandydatów do pracy tymczasowej.

• Rośnie grupa pracowników tymczasowych powyżej 50. roku życia, w badanym kwartale wzrost ten był na poziomie 11 proc. rok do roku.

• Na koniec drugiego kwartału w Polsce było zarejestrowanych blisko 8 tys. agencji zatrudnienia, aż o 32 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Firmy członkowskie PFHR w drugim kwartale 2017 zatrudniały 126,2 tys. pracowników tymczasowych. Porównując to z danymi za ten sam okres roku ubiegłego, widzimy nieznaczny wzrost na poziomie 1 proc.

Gdy jednak podsumujemy całe pierwsze półrocze 2017 roku, widzimy, że liczba pracowników wyniosła 159,7 tys. osób, czyli o 5% mniej niż w pierwszym półroczu 2016 roku.

Niski napływ nowych osób, wynikający z niskiej stopy bezrobocia i rynku kandydata powoduje, że liczba pracowników tymczasowych w ujęciu półrocznym spada.

Spada również liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych, w II kwartale w firmach członkowskich PFHR było to 62 tys. pełnych etatów, o 4 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Firmy członkowskie PFHR zatrudniają pracowników tymczasowych przede wszystkim w oparciu o umowę o pracę na czas określony, ma to miejsce w 90 proc. przypadków.

Nadal praca tymczasowa jest najbardziej popularna na stanowiskach produkcyjnych (71 proc. wszystkich godzin wypracowanych przez pracowników tymczasowych), mimo że w ostatnim okresie odnotowano 4-proc. spadek. Bardzo szybko natomiast rośnie zatrudnienie w usługach, w II kwartale br. aż o 26 proc. rok do roku. Już 27 proc. godzin wypracowanych przez pracowników tymczasowych miało miejsce właśnie w sektorze usług.

Rośnie grupa pracowników tymczasowych powyżej 50. roku życia, w badanym kwartale wzrost ten był na poziomie 11 proc. rok do roku. Ta grupa wiekowa stanowi obecnie 12 proc. wszystkich pracowników tymczasowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sytuacja na rynku agencji zatrudnienia. Spada liczba pracowników tymczasowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • pola 2017-09-30 20:59:45

    Bo ludzie nie wiedzą,że bycie pracownikiem tymczasowym ma swoje plusy. Ale tylko jeśli pracuje się przez porządną sprawdzoną agencję. otto jest taką agencją, nie raz z nimi pracowałam i byłam zadowolona.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA