PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Studenci ofiarami pandemii. Nie ma dla nich pracy

  • Karolina Markowska
    km
  • 14 kwi 2021 14:44

Zgodnie z raportem Polskiego Forum HR nawet 37 proc. pracowników na rynku tymczasowym to osoby poniżej 26. roku życia. Znaczna część z nich to studenci stacjonarni i zaoczni, dla których elastyczna praca dorywcza to jedyny osiągalny sposób pogodzenia nauki z zarabianiem. A koszty utrzymania rosną – średnia studenckich miesięcznych wydatków w 2020 r. wyniosła już 2652,95 złotych, co stanowi wzrost o aż 500 PLN w stosunku do poprzedniego roku. Jak wygląda sektor pracy dla studentów w obliczu pandemii COVID-19?

Studenci ofiarami pandemii. Nie ma dla nich pracy
Nawet 37 proc. pracowników na rynku tymczasowym to osoby poniżej 26. roku życia (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Rynek pracy tymczasowej bardzo mocno odczuł skutki pandemii, gdyż wiele strategicznych dla niego branż zostało zamrożonych. Szczególnie widoczne jest to w sektorach HoReCa, turystyce, sprzedaży detalicznej i branży eventowej - tłumaczy Piotr Deloff z Fitjob.
  • Oznacza to, że z rynku zniknęły oferty uniwersalnie kojarzone ze studenckimi (jak barman, kelnerka czy hostessa), które ze względu na dużą liczebność stanowiły stałe zaplecze i wentyl bezpieczeństwa dla łączących studia z pracą.
  • Z przygotowanego przez OTTO Work Force Polska raportu „Nowy pracownik tymczasowy w Polsce” wynika, że w 2020 r. rynek zdominowany został przez usługi kurierskie i logistyczne.

Z raportu „Portfel studenta 2020” wynika, że nawet 60 proc. polskich studentów jest aktywnych zawodowo. Pracownik student to jednak pracownik specyficzny. Ich praca bowiem cechuje się potrzebami wynikającymi z zobowiązań edukacyjnych, często jest tymczasowa. Dlatego, jak wskazują eksperci, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru studenckiej pracy jest jej elastyczność.

To jednak, jak pokazują badania, jeden z największych problemów, z jakim mierzą się szukający pracy. Nawet co trzeci pytany student miał problem z pogodzeniem jej z zajęciami na uczelni. Nadal najważniejszym wyróżnikiem oferty pozostaje dla studentów poziom wynagrodzenia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

55 proc. studentów przyznaje jednak, że na płaszczyźnie motywacji równie istotna co pieniądze jest dla nich możliwość zdobycia doświadczenia. A to właśnie brak doświadczenia jest największą barierą przy wejściu na rynek pracy po zakończeniu szkoły. Z raportu „Start na rynku pracy”, który w 2016 r. wspólnie stworzyły Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych i Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, na ten problem uwagę zwrócił 74 proc. ankietowanych.

Praca dla studenta w pandemii. Jest ciężko

- Rynek pracy tymczasowej bardzo mocno odczuł skutki pandemii, gdyż wiele strategicznych dla niego branż zostało zamrożonych. Szczególnie widoczne jest to w sektorach HoReCa, turystyce, sprzedaży detalicznej i branży eventowej, gdzie większość pracowników tymczasowych została zwolniona, a to właśnie tam najczęściej pracowali studenci – tłumaczy Piotr Deloff z Fitjob, platformy łączącej studentów z pracodawcami.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Studenci ofiarami pandemii. Nie ma dla nich pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • * 2021-04-14 15:26:27

    Dla mnie też nie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA