Strefa Schengen zagrożona. UE musi zadbać o rozwiązanie kryzysu imigracyjnego

Jeśli zamieszenie wokół uchodźców się z Bliskiego Wschodu, Afryki i Bałkanów nie skończy, największym zagrożeniem dla UE będzie prawdopodobna erozja strefy Schengen. Jej śmierć nie oznaczałaby końca swobody poruszania się dla obywateli UE
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Strefa Schengen zagrożona. UE musi zadbać o rozwiązanie kryzysu imigracyjnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 sie 2015 13:47


Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w tym tygodniu, że kryzys imigracyjny będzie w przyszłości zajmował UE w znacznie większym stopniu niż kryzys w Grecji czy stabilność strefy euro. Każdy, kto śledzi ostatnie dane o fali uchodźców z Bliskiego Wschodu, Afryki i Bałkanów, będzie musiał zgodzić się z Merkel - uważa "Financial Times".

Przypomina, że według unijnej agencji ds. ochrony granic Frontex w lipcu liczba imigrantów, którzy dotarli do granic UE potroiła się w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosła 107 500 osób. Niemcy ostrzegły, że w tym roku oczekują rekordowych 800 tys. wniosków o azyl.

Brak jedności ws. imigrantów

"Biorąc pod uwagę gospodarcze i polityczne wstrząsy w krajach sąsiadujących z Unią Europejską można by oczekiwać spójnej odpowiedzi ze strony krajów członkowskich. Ale takiej jedności brakuje, a unijne zasady dotyczące przyznawania azylu okazują się niewystarczające" - podkreśla "FT" w artykule redakcyjnym.

Unijne rozporządzenie Dublin II stanowi, że odpowiedzialność za rozpatrywanie wniosku azylowego spoczywa na pierwszym kraju UE, którego granicę uchodźca przekroczył. Jednak kraje takie jak Włochy czy Grecja są podejrzewane o niestosowanie się do tych zasad i zachęcanie imigrantów, by udali się na północ.

Nic więc dziwnego, że szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere ostrzegł, iż w przypadku dalszej fali imigrantów do Niemiec konieczne może być wycofanie się ze strefy Schengen, która pozwala na poruszanie się po większości krajów Europy bez paszportu.

Europa powinna odsyłać uchodźców?

De Maiziere apeluje o "europejską odpowiedź" na kryzys. "Działając jako blok UE powinna uruchomić operację zarządzania przepływem uchodźców na południowych granicach. Unijni urzędnicy powinny oddzielać osoby słusznie ubiegające się o azyl, które uciekają przed prześladowaniem, od imigrantów ekonomicznych" - pisze "FT".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.