Staże i praktyki: Przy wyborze stażu kluczowy jest prestiż firmy, a nie wynagrodzenie

• Młodzi ludzie wybierając staż, kierują się przede wszystkim prestiżem firmy, do której aplikują i szansą na stałe zatrudnienie.
• Jedynie 8 proc. studentów zwraca uwagę na wysokość wynagrodzenia.
• Tylko 3 proc. bierze pod uwagę opinie znajomych.
• Pracodawcy coraz bardziej dbają o to, by praktyki i staże były wysokiej jakości i odpowiadały potrzebom studentów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Staże i praktyki: Przy wyborze stażu kluczowy jest prestiż firmy, a nie wynagrodzenie

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

16 cze 2016 14:45


Prestiż pracodawcy (38 proc. respondentów) i szansa na stałe zatrudnienie (38 proc.) są kluczowe przy podejmowaniu przez studentów decyzji o wyborze stażu. Stanowisko to potwierdzają także sami pracodawcy, choć znacznie bardziej cenią prestiż firmy (42 proc. badanych). W opinii 13 proc. pracodawców ważna przy wyborze stażu jest opinia znajomych, jednak tylko 3 proc. młodych jest tego samego zdania. Z kolei wysokość wynagrodzenia została wskazana przez 6 proc. studentów i 8 proc. pracodawców – wynika z raportu „Rynek pracy 2.0” przygotowanego przez firmę doradczą PwC oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami, który został przeprowadzony na próbie ponad 600 polskich studentów i ponad 300 pracodawców na potrzeby raportu.

Milenialsi wcale nie są roszczeniowi

Wynagrodzenie, którego oczekują studenci za odbyty staż, nie potwierdzają opinii o roszczeniowości pokolenia millenialsów.

Jak czytamy w raporcie, 30 proc. respondentów wskazało na przedział 1000 – 1500 zł, a 33 proc. 1500 – 2000 zł. Pracodawcy również wskazali na te dwa przedziały wynagrodzeń – odpowiednio 34 proc. i 27 proc. Jedynie 5 proc. studentów byłoby gotowe podjąć praktykę bez wynagrodzenia.

Czytaj też: Staż na studiach: W której branży jest najwięcej ofert?

- Do 2020 roku co drugi pracownik na świecie będzie przedstawicielem Pokolenia Y. W PwC w Polsce już teraz ponad 60 proc. pracowników to millenialsi. Są to ludzie niezwykle ambitni, pewni siebie, umiejący stawiać sobie krótko- i długoterminowe cele i nieustannie dążący do rozwoju. Nasz najnowszy raport potwierdza te opinie – myślą tak o sobie nie tylko sami studenci, ale także pracodawcy – mówi Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.

Młodzi wolą odbyć staż w wakacje

Ponad połowa przebadanych studentów (52 proc.) zdecydowanie woli odbywać staż lub praktykę w trakcie roku akademickiego, a nie wakacji. Tego samego oczekują zresztą sami pracodawcy (53 proc.). Co ciekawe, aż 20 proc. pracodawców deklaruje, że studenci mogliby podjąć u nich pracę zaraz po skończeniu studiów, bez konieczności odbywania praktyk lub staży w trakcie nauki.

Prawie połowa millenialsów (48 proc.), którzy wzięli udział w badaniu, wskazuje, że staż powinien trwać do 3 miesięcy, a 40 proc. respondentów oczekuje stażu od 3 do 6 miesięcy. Podobne opinie wyrażają także pracodawcy – wg 55 proc. z nich optymalna długość stażu to 3-6 miesięcy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

panda 2016-06-20 10:43:03

zdecydowanie tak. warto uczyć się od najlepszych, żeby nabrać dobrych nawyków. dlatego się cieszę,że jestem w impelu. firma duża, sporo się dzieje, więc mam na czym się uczyć i praktykować. cieszyłabym się gdyby udało mi się tu zostać na stałe.