Staż? - Owszem, ale za darmo

- Rynek jest ciężki, więc bardzo dużo młodych ludzi jest skłonnych w zamian za doświadczenie w CV, pracować za darmo, albo za symboliczne pieniądze – twierdzi Iwona Cekal, konsultant w Kienbaum.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Staż? - Owszem, ale za darmo

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

6 sie 2013 18:15


Na rynku pracy trwa prawdziwe zatrzęsienie tzw. młodych-zdesperowanych, którzy szukają staży, praktyk, pierwszej pracy. Pracodawcy często to wykorzystują. W porównaniu do ubiegłych lat, zdecydowanie wzrosła liczba firm, które korzystają z bezpłatnych staży, praktyk.

- Rynek jest ciężki, więc bardzo dużo młodych ludzi jest skłonnych w zamian za doświadczenie w CV, pracować za darmo, albo za symboliczne pieniądze. Ten trend przybiera na sile zwłaszcza w Warszawie i w dużych miastach. Korporacje wykorzystują możliwości nawiązania współpracy z ludźmi dopiero wchodzącymi na rynek pracy. Firmy te mają często podpisane umowy partnerskie z uczelniami, szkołami, zgodnie z którymi oferują praktyki i staże dla studentów. Najczęściej są to kilkumiesięczne bezpłatne staże i praktyki. Tylko tym najzdolniejszym proponują po stażach pracę - twierdzi Iwona Cekal, konsultant w Kienbaum.

Pracodawcy „bronią się" twierdząc, że młodzi ludzie nie powinni żądać wynagrodzeń, zanim się czegoś nie nauczą. Większość przychodzi na staże, praktyki nie mając żadnego doświadczenia zawodowego i umiejętności. Ponadto twierdzą, że młodzi mają postawę roszczeniową, są mało elastyczni, a ich podejście do pracy pozostawia wiele do życzenia.

- Jest trochę prawdy w tym, że dziś młodzi ludzie mają mniej pokory i wyższe oczekiwania. Młodzi są nastawieni na sukces, asertywni, często szukają konkretnej pracy zgodnej z ich zainteresowaniami, wykreowaną ścieżką kariery, wymaganiami finansowymi. Rynek te oczekiwania weryfikuje. Świeżo upieczeni absolwenci uczą się pokory dopiero, kiedy zetkną się z brakiem zainteresowania ze strony pracodawców - mówi Iwona Cekal.

W takim razie jak młody człowiek może zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Liczy się aktywność i elastyczne podejście do szukania pracy. Staże i praktyki, nawet początkowo bezpłatne, są bardzo ważne.

- Młodzi ludzie, którzy już na studiach działają w różnego rodzaju organizacjach, starają się o stypendia, staże, praktyki mają zdecydowanie większe szanse na znalezienie pracy. Często o powodzeniu w tych poszukiwaniach decyduje przypadek, ale temu przypadkowi trzeba zawsze pomóc - wyjaśnia Iwona Cekal.

I dodaje: - Absolwenci powinni skupić się na kontaktowaniu się z agencjami rekrutacyjnymi oferującymi stanowiska niższego szczebla, działami HR, przeglądać portale pracownicze. Po studniach humanistycznych i społecznych celem takich młodych ludzi mogą być wydawnictwa, szkolnictwo, agencje kreatywne, reklamowe, PR, firmy doradcze, ale też firmy dystrybucyjne, produkcyjne. Tam można zaczynać karierę w działach marketingu, komunikacji, stanowisk asystenckich. Sukces w znalezieniu pracy często zależy od zdolności interpersonalnych, asertywności, autoprezentacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.