Stawka godzinowa, praca w ochronie: Czeka nas kolejna fala zwolnień w branży

• Wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej za pracę w 2017 roku spowoduje dalsze wzrosty cen oraz redukcję liczby roboczogodzin przez klientów w branży ochroniarskiej.
• Jednym z efektów będzie następna fala zwolnień w sektorze, w szczególności wśród najsłabiej zarabiających – zauważa Jacek Pogonowski, prezes Konsalnet Holding.
• Zdaniem ekspertów liczba roboczogodzin zmniejszy się o 20 proc.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stawka godzinowa, praca w ochronie: Czeka nas kolejna fala zwolnień w branży

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

5 lip 2016 11:22


Od stycznia tego roku umowy zlecenia podlegają obowiązkowi odprowadzania składki ZUS do wysokości płacy minimalnej, co spowodowało znaczący wzrost kosztów pracy osób zatrudnionych na takich zasadach.

Od początku 2017 roku rząd planuje również wprowadzenie minimalnej stawki za godzinę pracy na poziomie 12 zł brutto. Jedną z branż, która już odczuła i odczuje kolejne znaczące zmiany kosztów pracy jest branża ochroniarska.

- Wśród firm zrzeszonych w Polskim Związku Pracodawców Ochrona oraz Polskiej Izbie Ochrony przeprowadziliśmy badanie, które miało na celu oszacowanie wpływu tych zmian na kondycję branży. Jedno z ważniejszych pytań dotyczyło tego, jaki odsetek klientów firm ochroniarskich zgodził się na podwyżkę stawki za roboczogodzinę w wyniku renegocjacji umów związanej ze zmianami w przepisach prawa. Z badania wynika, że średnio 65 proc. klientów zaakceptowało podwyżki cen wynikające ze zmian w prawie – wyjaśnia Anita Bielańska, senior manager z zespołu strategy and operations, dział konsultingu Deloitte.

Czytaj też: Płaca minimalna: Pracodawcy ostrzegają, związkowcy nie widzą zagrożeń

Z ankiety wynika, że ceny za roboczogodzinę dla klientów komercyjnych wzrosły w 2016 roku średnio o 18 proc. Jednocześnie wzrost cen dla klientów z sektora publicznego był niższy i wyniósł 16 proc., przy czym aż połowa ankietowanych firm z branży ochrony wskazała na wzrost cen dla klientów zamawiających w trybie ustawy o zamówieniach publicznych na poziomie poniżej 10 proc.

Rynek ochrony fizycznej w Polsce w 2015 roku był wart około 6,6 mld zł. (Fot. Pixabay) Rynek ochrony fizycznej w Polsce w 2015 roku był wart około 6,6 mld zł. (Fot. Pixabay)

Kolejne podwyżki w branży

Branża ochrony oczekuje, że wprowadzenie planowanej przez rząd minimalnej płacy spowoduje kolejny znaczący wzrost średniej stawki za roboczogodzinę. Wzrost szacowany jest na około 30 proc. Wywiady z klientami branży ochrony osób i mienia potwierdzają, iż klienci spodziewają się kolejnej renegocjacji umów oraz wzrostu cen do poziomu 15-20 zł za roboczogodzinę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.