Sprawdź co ożywia europejski rynek pracy

Praca tymczasowa to dzisiaj nie tylko elastyczna forma zatrudnienia, ale przede wszystkim skuteczne rozwiązanie w walce z bezrobociem. Jak wynika z doniesień Eurociett i UNI Europa, w ostatnich dwóch latach dzięki agencjom zatrudnienia rozpoczęło pracę od 40 do 60 proc. pracowników, którzy byli wcześniej bezrobotni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sprawdź co ożywia europejski rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

5 mar 2013 13:21


- Rynek pracy tymczasowej stał się mechanizmem ułatwiającym podjęcie pracy i zwiększającym szanse osób bezrobotnych na zatrudnienie - podkreśla Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.

Jak wynika z najnowszego raportu Eurociett i UNI Europa w przypadku Francji i Włoch ponad 40 proc. pracowników przed podjęciem pracy była wcześniej bezrobotna. Najwyższy tego typu wskaźnik dotyczy Niemiec - gdzie w 2011 r. ponad 60 proc. pracowników tymczasowych stanowiły osoby bezrobotne lub nigdy wcześniej niepracujące.

- W przypadku Polski szacunki wyglądają bardzo podobnie. Z naszych analiz wynika, że między 2011 a 2012 r. ok. 50 proc. osób, które wcześniej deklarowały się jako bezrobotne, znalazły pracę dzięki elastycznym formom zatrudnienia. Pozwala nam to przypuszczać, że również w 2013 r. agencje zatrudnienia będą miały coraz większe znaczenie na rynku pracy w Polsce - twierdzi Wicha.

W Polsce praca tymczasowa ma znacznie krótszą tradycję niż w innych krajach europejskich. Jednak prognozy dotyczące rozwoju krajowego rynku pracy tymczasowej pokazują, że szybko uświadamiamy sobie jak wiele korzyści płynie z zatrudnienia czasowego, zarówno dla firm jak i pracowników.

Przedsiębiorcy doceniają zalety outsourcingu pracowniczego m.in. szybkie i skuteczne reagowanie na zmiany sytuacji gospodarczej, czy elastyczne dopasowywanie kadry do aktualnych potrzeb firmy. Z kolei pracownicy chwalą sobie szybszy proces rekrutacji, możliwość poznania nowego środowiska pracy , szansę na specjalistyczne szkolenia w dłuższym okresie czasu i profesjonalne doradztwo w zakresie zatrudnienia.

Szczególnie istotne w przypadku elastycznych form zatrudnienia jest środowisko osób młodych, które zaraz po zakończeniu edukacji dzięki pracy tymczasowej może zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe, łatwiej pozyskać nowe i dodatkowe kwalifikacje oraz jeżeli uzna to za stosowne także etat. W przypadku tej grupy społecznej potencjał związany ze znalezieniem zatrudnienia dotyczy nie tylko sektora produkcyjnego, ale również prac biurowych czy też sprzedażowych.

Praca tymczasowa to nie tylko rynek pracownika, ale również pracodawcy. Zalety elastycznych form zatrudnienia dostrzegają również firmy, które doceniają przede wszystkim szybką i skuteczną odpowiedź agencji zatrudnienia na zmiany zachodzące w sytuacji gospodarczej czy elastyczne dopasowywanie kadry do aktualnych potrzeb firmy.

- Większość dostępnych analiz potwierdza, że agencje zatrudnienia w znacznym stopniu wspierają przede wszystkim firmy w dostosowaniu się do wahań koniunktury. Ma to szczególne znaczenie w kontekście obecnej debaty na temat zapowiadanej drugiej fali kryzysu - podkreśla Wicha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.