×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Spora część Ukraińców zostanie w Polsce. Powodów jest kilka

 • Justyna Koc
  jk
 • 30 gru 2019 17:35

1 stycznia 2020 r. Niemcy otwierają się na zatrudnianie pracowników z Ukrainy. Z ankiety przeprowadzonej przez agencję Alikon wynika, że zdecydowaną chęć wyjazdu zadeklarowało 15 proc. ankietowanych. Większość deklaruje, że zostanie w Polsce.

Spora część Ukraińców zostanie w Polsce. Powodów jest kilka
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Większość pracowników zza wschodniej granicy to osoby, które przyjeżdżają, żeby intensywnie pracować, zarobić (i zaoszczędzić) jak najwięcej, wrócić na Ukrainę i za jakiś czas znów przyjechać.
 • Wciąż nie wiadomo, czy po otwarciu niemieckiego rynku pracy Ukraińcy nie wyjadą za zachodnią granicę.
 • Z ankiety przeprowadzonej przez agencję Alikon wynika jednak, że większość Ukraińców zamierza pozostać i pracować w Polsce.

Większość Ukraińców, którzy wzięli udział w ankiecie agencji pracy tymczasowej Alikon (przeprowadzonej na zlecenie Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia), deklaruje chęć pozostania i pracy w Polsce. Zdecydowaną chęć wyjazdu w najbliższym czasie do Niemiec w celach zarobkowych zadeklarowało 15 proc. ankietowanych.

- 32 proc. osób, biorących udział w ankiecie, nie planuje wyjazdu do Niemiec, gdyż są zadowoleni z pracy w Polsce i większość z nich sprowadziła już tu swoje rodziny, żeby osiedlić się na stałe. 24 procent pomimo chęci wyjazdu, nie zrobi tego z powodu nieznajomości języka niemieckiego i większych różnic kulturowych pomiędzy Ukrainą a Niemcami w porównaniu z Polską – mówi Tatiana Dembska, prezes APT Alikon.

Pozostali ankietowani wyrazili niechęć do wyjazdu w celach zarobkowych do Niemiec, a jako powód podawali najczęściej: zaostrzone wymagania do co udokumentowania kwalifikacji pracownika oraz dużą liczbę ofert pracy bez legalnego zatrudnienia.

Czytaj też: Ukraińcy nie tylko przyjeżdżają za pracą. "Polska to dla przedsiębiorcy z Ukrainy raj"

- Z drugiej strony, z nieoficjalnych źródeł wiemy, że większość osób, które przymierzają się do wyjazdu w celach zarobkowych do Niemiec w przyszłym roku, najczęściej będzie tam niestety pracować „na czarno” - mówi Tatiana Dembska. - Otwarcie granic dla pracowników ze Wschodu, z pewnością, będzie wiązało się z zaostrzeniem kontroli przez niemieckie urzędy. Można spodziewać się zwiększenia liczby „deportacji” na Ukrainę, z zakazem wjazdu do Niemiec. Dlatego też, nie dziwi mnie fakt, że bardziej świadomi konsekwencji prawnych Ukraińcy wolą pewną, stabilną i przede wszystkim legalną pracę u polskiego pracodawcy – dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Spora część Ukraińców zostanie w Polsce. Powodów jest kilka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Joanna 2020-01-03 16:24:24

  Kiepsko się dzieje, że nie ma komu pracować w Polsce.. Chociaż z drugiej strony rodacy też wyjeżdżają za chlebem do innych krajów. sama mam znajomą co w Niemczech siedzi, rok temu z promedica wyjechała i o powrocie nie mysli.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA