×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Specustawa jest dobra, ale potrzebne jest szersze działanie

  • km
  • 9 mar 2022 15:02

- Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy to pierwszy dobry i ważny krok w kierunku budowania systemowej pomocy dla osób uciekających przed działaniami wojennymi, ale stworzenie warunków rzeczywistego wsparcia oraz integracji społecznej i zawodowej to wyzwanie wykraczające poza ramy ustawy – uważają eksperci Konfederacji Lewiatan.

Specustawa jest dobra, ale potrzebne jest szersze działanie
Kluczowe jest uregulowanie i potwierdzenie statusu i uprawnień Ukraińców na terenie Polski (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak zauważają, ułatwienie dostępu do rynku pracy to podstawowy warunek aktywizacji wszystkich tych, którzy będą chcieli podjąć zatrudnienie. 
  • Co ważne, pamiętać należy o stworzeniu odpowiednich przepisów, które regulować będą nie tylko prace dorywcze czy w niepełnym wymiarze. Potrzebne są regulacje dające możliwość aktywizacji specjalistów.
  • - Zabrakło moim zdaniem bardziej kompleksowego podejścia do włączenia gmin miejskich w organizację zintegrowanej pomocy i aktywizacji na lokalnym rynku pracy – podkreśla Jacek Męcina.

 - Bez mechanizmów szybkiej organizacji działań na rzecz integracji Ukraińców w środowisku lokalnym, z udziałem samorządów, służb zatrudnienia i agencji pracy, organizacji pozarządowych i szkół samorządowych trudno będzie systemowo pomóc matkom z dziećmi i starszym osobom uciekającym przed wojną. Kończy się faza spontanicznej pomocy i obok takich działań dla wciąż przybywających uciekinierów, w co bardzo angażują się także nasi przedsiębiorcy, potrzebne są rozwiązania systemowe i mądre zarządzanie publiczne – zauważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak zauważają eksperci konfederacji Lewiatan, projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy jest na pewno potrzebny. Kluczowe jest bowiem pilne uregulowanie i potwierdzenie statusu i uprawnień Ukraińców na terenie Polski.

Zdaniem Lewiatana ułatwienie dostępu do rynku pracy to podstawowy warunek aktywizacji wszystkich tych, którzy będą chcieli podjąć zatrudnienie. 

Co ważne, pamiętać należy o stworzeniu odpowiednich przepisów, które regulować będą nie tylko prace dorywcze czy w niepełnym wymiarze. Potrzebne są regulacje dające możliwość aktywizacji specjalistów.  Tu warunkiem jest szybka nostryfikacja dyplomów i potwierdzanie prawa wykonywania zawodu – dotyczy to lekarzy, pielęgniarek, psychologów, ale także innych zawodów regulowanych.

Zobacz: Wojenny paradoks, na którym zyska polski biznes. Oto co może się stać 

Ułatwienia dla dzieci równie ważne

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Specustawa jest dobra, ale potrzebne jest szersze działanie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA