- Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy to pierwszy dobry i ważny krok w kierunku budowania systemowej pomocy dla osób uciekających przed działaniami wojennymi, ale stworzenie warunków rzeczywistego wsparcia oraz integracji społecznej i zawodowej to wyzwanie wykraczające poza ramy ustawy – uważają eksperci Konfederacji Lewiatan.

- Jak zauważają, ułatwienie dostępu do rynku pracy to podstawowy warunek aktywizacji wszystkich tych, którzy będą chcieli podjąć zatrudnienie.
- Co ważne, pamiętać należy o stworzeniu odpowiednich przepisów, które regulować będą nie tylko prace dorywcze czy w niepełnym wymiarze. Potrzebne są regulacje dające możliwość aktywizacji specjalistów.
- - Zabrakło moim zdaniem bardziej kompleksowego podejścia do włączenia gmin miejskich w organizację zintegrowanej pomocy i aktywizacji na lokalnym rynku pracy – podkreśla Jacek Męcina.
- Bez mechanizmów szybkiej organizacji działań na rzecz integracji Ukraińców w środowisku lokalnym, z udziałem samorządów, służb zatrudnienia i agencji pracy, organizacji pozarządowych i szkół samorządowych trudno będzie systemowo pomóc matkom z dziećmi i starszym osobom uciekającym przed wojną. Kończy się faza spontanicznej pomocy i obok takich działań dla wciąż przybywających uciekinierów, w co bardzo angażują się także nasi przedsiębiorcy, potrzebne są rozwiązania systemowe i mądre zarządzanie publiczne – zauważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Jak zauważają eksperci konfederacji Lewiatan, projekt specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy jest na pewno potrzebny. Kluczowe jest bowiem pilne uregulowanie i potwierdzenie statusu i uprawnień Ukraińców na terenie Polski.
Zdaniem Lewiatana ułatwienie dostępu do rynku pracy to podstawowy warunek aktywizacji wszystkich tych, którzy będą chcieli podjąć zatrudnienie.
Co ważne, pamiętać należy o stworzeniu odpowiednich przepisów, które regulować będą nie tylko prace dorywcze czy w niepełnym wymiarze. Potrzebne są regulacje dające możliwość aktywizacji specjalistów. Tu warunkiem jest szybka nostryfikacja dyplomów i potwierdzanie prawa wykonywania zawodu – dotyczy to lekarzy, pielęgniarek, psychologów, ale także innych zawodów regulowanych.
Zobacz: Wojenny paradoks, na którym zyska polski biznes. Oto co może się stać
Ułatwienia dla dzieci równie ważne


KOMENTARZE (0)