PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Skąd wziąć pracowników, gdy cała zmiana na kwarantannie?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 23 gru 2020 10:40

Epidemia koronawirusa przysporzyła niemałych kłopotów właścicielom dużych firm produkcyjnych, które borykają się teraz ze znacznymi lukami kadrowymi. Zdarzają się sytuacje, w których duża grupa pracujących na jednej zmianie zmuszona jest przebyć dwutygodniową kwarantannę. W jaki sposób zapewnić ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa bez uszczerbku na jakości dostarczanych usług i obsługi klienta?

Skąd wziąć pracowników, gdy cała zmiana na kwarantannie?
W III kwartale (stan na 30 września 2020 r.) z wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego z powodu objęcia kwarantanną lub izolacją korzystało 0,5 proc. ogółu pracujących. (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • W czasie, kiedy z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 z dnia na dzień pracownicy są kierowani grupowo na zwolnienia lekarskie, kluczowe jest elastyczne działanie i szybkość w podejmowaniu decyzji. 
  • Jest to ważne szczególnie dla tych organizacji, które nie posiadają zaplecza pracowniczego, nie mogą więc szybko zorganizować zastępstw.
  • Obserwowany obecnie ruch na rynku pracy tym bardziej powinien skłonić przedsiębiorców do rozważenia możliwości skorzystania ze wsparcia firm, które specjalizują się w udostępnianiu pracowników zewnętrznych.

Z podanych przez Ministerstwo Zdrowia danych wynika, że 21 grudnia kwarantanną objętych było 163 030 osób. Z kolei GUS wskazywał, że w minionym kwartale (stan na 30 września 2020 r.) z wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego z powodu objęcia kwarantanną lub izolacją korzystało 0,5 proc. ogółu pracujących. Czyli ok. 80 tys. pracowników. Takie przypadki odnotowano w podobnej skali zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Konieczność pozostania w domu niemal po równo dotknęła pracowników firm różnej wielkości.

Dane GUS
Dane GUS

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Biorąc pod uwagę rodzaje działalności można stwierdzić, że w końcu września 2020 r. większy niż średnio w Polsce udział pracujących objętych obowiązkiem kwarantanny lub izolacji był w sekcjach związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną; budownictwem; pozostałą działalnością usługową oraz działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją - wskazują autorzy badania.

Kwarantanna to problem

Dla firm, szczególnie produkcyjnych czasowy brak pracowników może stanowić spore wyzwanie. Rozwiązaniem może być zatrudnienie pracowników zewnętrznych. Outsourcing pracowniczy sprawdza się w nieoczekiwanych sytuacjach, kiedy bardzo szybko trzeba reagować na problemy kadrowe w przedsiębiorstwie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Skąd wziąć pracowników, gdy cała zmiana na kwarantannie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA