PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Saksy nadal popularne. Średnie zarobki to ponad 7 tys. zł

Mimo spadającego w Polsce bezrobocia, krótkie wyjazdy do pracy w krajach Unii Europejskiej wśród Polaków nadal cieszą się dużą popularnością. Kusi wynagrodzenie, które jest prawie dwukrotnie wyższe niż średnie zarobki w przedsiębiorstwach w Polsce.

Saksy nadal popularne. Średnie zarobki to ponad 7 tys. zł
(fot.shutterstock.com)
REKLAMA
 • Raport „Praca sezonowa za granicą” przygotował serwis Pracuj w Unii, który w jednym miejscu zbiera najważniejsze informacje o pracy w UE oraz oferty pracy z 36 krajów.
 • Raport bazuje na analizie 16 418 ogłoszeń, jakie pracodawcy zamieszczali na portalu od marca do lipca 2018.
 • Okazuje się, że zdecydowaną większość ogłoszeń stanowiły oferty pracy stałej. Co więcej, mimo rekordowo niskiego bezrobocia w Polsce, zainteresowanie pracą w UE utrzymuje się na podobnym poziomie.
 • To nie powinno dziwić, kiedy spojrzymy na wysokość wynagrodzenia. Średnie miesięczne zarobki w krajach UE wynosiły od 6 930 do 7 546 zł brutto.

Firmy z UE coraz częściej poszukują pracowników do pracy na stałe. W analizowanym przez portal czasie ponad 60 proc. wszystkich zamieszczonych ogłoszeń stanowiły właśnie tego typu oferty, zaś zaledwie 4,5 proc. dotyczyło pracy sezonowej. Co więcej, również Polacy dużo chętniej szukają pracy stałej. Biorąc pod uwagę zainteresowanie kandydatów, to oferty pracy stałej zgromadziły 52 proc. aplikacji, pracy sezonowej 8 proc.

- Nasza analiza potwierdza tendencję, którą od jakiegoś czasu widać na rynku. Wbrew powszechnym opiniom, że praca za granicą jest tylko na chwilę, raport wyraźnie pokazuje, że pracodawcy zagraniczni potrzebują personelu z Polski na stałe, najlepiej zatrudnionego bezpośrednio we własnej firmie. Osoby szukające pracy za granicą też chętniej aplikują na takie ogłoszenia, bardziej niż na te oferujące zatrudnienie sezonowe lub przez agencję pracy - mówi Radosław Gałka, prezes zarządu Pracuj w Unii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W podobnym tonie wypowiada się również Małgorzata Ursel-Kondracka, managing director w Euro Work, firmie, która korzysta z portalu Pracuj w Unii. - Pracodawcy za granicą oferują pracę na dłuższy czas, zazwyczaj 6-12 miesięcy, bowiem sam proces szkolenia pracownika trwa kilka tygodni. Tak jest na przykład w Holandii w sektorze produkcyjnym czy w logistyce - mówi Ursel-Kondracka. Wyjazdy na krótsze okresy, dwu- lub trzytygodniowe, to specyfika pracy wakacyjnej, ale również sezonu świątecznego (Boże Narodzenie i Wielkanoc).

Kto i gdzie szukał do pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Saksy nadal popularne. Średnie zarobki to ponad 7 tys. zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • FACHPRACA 2019-06-10 21:25:09

  W ciągu ostatnich miesięcy obserwujemy wyraźny wzrost ilości ofert pracy za granicą zamieszczanych przez agencje zatrudnienia oraz bezpośrednich pracodawców ( fachpraca.pl ) Poza zwiększającą się ilością ofert widzimy również w statystykach wyraźny wzrost ilości wysyłanych CV oraz "dzielenia się" linkami do konkretnych ofert pracy z zagranicy. Nasze obserwacje również przeczą ogólnej tezie o tym, że praca za granicą staje się coraz mniej atrakcyjna dla Polaków.

 • Aldona 2018-10-27 11:42:20

  Popularne, ale co to za praca całe życie zbierać truskawki za granicą... Ja z wykształcenia jestem pielęgniarką i jeżdżę do pracy za granicę jako opiekunka do osób starszych z Medipe, głównie do Niemiec. Wyjazdy nie są cały czas jadę jak mogę. W Polsce nie do końca ten zawód jest doceniany, a w Niemczech bardzo potrzebują takich osób, chyba to mnie skłoniło do wyjazdów.

 • Sylwia 2018-10-23 09:14:43

  Wyjechałam na krótkie saksy z promedica do Anglii na początku chciałam się zorientować jak to wszytko wygląda czy w ogóle nadaje się do pracy w takim charakterze. Okazało się, że nie ma problemu. Angielski znałam bo miałam w szkole odświeżyłam go i nie miałam problemu z dogadaniem się z podopiecznym. jestem na kolejnym kontrakcje już.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA