PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rząd komplikuje zasady zatrudniania uchodźców

  • Autor: PAP/AT
  • 27 maj 2022 8:33

Rząd komplikuje uproszczone zasady zatrudniania uchodźców, co narazi pracodawców na grzywny.

Rząd komplikuje zasady zatrudniania uchodźców
Może się jednak okazać, że uszczelnienie przepisów dotknie wszystkich pracodawców zatrudniających Ukraińców (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • W najnowszej nowelizacji specustawy ukraińskiej pojawił się zapis, że w powiadomieniu o zatrudnieniu uchodźcy trzeba będzie podać liczbę godzin jego pracy.
  • Taka zmiana ma przeciwdziałać nagłemu pogorszeniu sytuacji ekonomicznej oraz pozycji zawodowej cudzoziemca, bo z dotychczasowych doświadczeń Straży Granicznej wynika, że rośnie liczba nadużyć popełnianych przez pracodawców.
  • W praktyce może się jednak okazać, że uszczelnienie przepisów z myślą o małej grupie nieuczciwych przedsiębiorców dotknie wszystkich zatrudniających Ukraińców.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w najnowszej nowelizacji specustawy ukraińskiej pojawił się zapis, że w powiadomieniu o zatrudnieniu uchodźcy trzeba będzie podać liczbę godzin jego pracy. Dziennik podkreśla, że nowe regulacje to spore zaskoczenie dla przedsiębiorców, nie odbyły się żadne konsultacje społeczne.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że z uzasadnienia do nowelizacji wynika, iż taka zmiana ma przeciwdziałać "nagłemu pogorszeniu sytuacji ekonomicznej oraz pozycji zawodowej cudzoziemca", bo z dotychczasowych doświadczeń Straży Granicznej wynika, że rośnie liczba nadużyć popełnianych przez pracodawców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Są "pierwsze rozwiązania systemowe dla uchodźców z Ukrainy"

"W praktyce może się jednak okazać, że uszczelnienie przepisów z myślą o małej grupie nieuczciwych przedsiębiorców dotknie wszystkich zatrudniających Ukraińców. Z nowelizacji wynika obowiązek podawania w powiadomieniu o zatrudnieniu pracownika czasu jego pracy i wysokości wynagrodzenia. Nowela zobowiązuje też przedsiębiorców, aby powierzali pracę Ukraińcom na liczbę godzin nie mniejszą, niż zadeklarowali w powiadomieniu" - czytamy.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że od połowy marca, gdy pojawiła się możliwość składania na portalu praca.gov.pl powiadomień o zatrudnieniu pracownika z Ukrainy, doszło do wielu nieprawidłowości. Część przedsiębiorców ograniczyła się do wypłaty minimalnego wynagrodzenia, a nawet mniej, gdy pracownik był zatrudniony na część etatu, choć w rzeczywistości pracował w pełnym wymiarze.

"Znaleźli się też przedsiębiorcy, którzy nie złożyli nawet powiadomienia, a od tego zależy legalizacja zatrudnienia i pobytu uciekinierów z Ukrainy w Polsce. Taka praca obcokrajowca uznawana jest wtedy za nielegalną z wszelkimi tego konsekwencjami, np. grzywną dla pracodawcy czy wręcz zakazem zatrudniania cudzoziemców" - napisano w "Rz".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rząd komplikuje zasady zatrudniania uchodźców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • gliwice2009 2022-05-27 09:19:25

    Liczbę godzin ? nie minut ? Przerwy śniadaniowe się wliczają ?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA