Rynek pracy tymczasowej w Polsce kwitnie, ale ze szkodą dla pracowników

W 2013 r. inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) przeprowadzili 349 kontroli związanych z pracą tymczasową, wykrywając wiele nieprawidłowości.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy tymczasowej w Polsce kwitnie, ale ze szkodą dla pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

27 maj 2014 10:08


Pracownik tymczasowy tylko z nazwy - jak podaje "Puls Biznesu", zatrudniani przez agencje pracownicy przez wiele lat świadczą pracę dla tego samego przedsiębiorstwa, co oznacza, że agencje nagminnie przekraczają dopuszczalny okres wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy użytkownika, czyli 18 miesięcy.

PIP zwraca również uwagę, że coraz częściej praca tymczasowa jest wykonywana na podstawie umów cywilnoprawnych, chociaż te powinny być zawierane tylko w wyjątkowych sytuacjach, kiedy zajęcie u pracodawcy użytkownika nie ma charakteru odpowiadającego stosunkowi pracy - czytamy w "PB".

Tymczasem firmy coraz częściej decydują się na zwalnianie etatowych pracowników i zatrudnianie ich ponownie przez agencje pracy, bądź firmy outsourcingowe.

- Jest wiele firm, które nie są agencjami pracy, a proponują usługi outsourcingowe, zatrudniając ludzi na umowy cywilnoprawne. Robią to samo co agencje pracy, ale nie podlegają sankcjom określonym w ustawie o pracy tymczasowej - mówi dla "PB", Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Pracy Tymczasowej.

Jak podkreśla, to do nich zwracają się np. hipermarkety, kiedy agencje rezygnują ze współpracy ze wględu na oczekiwania znacznego obniżenia stawek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.