Rynek pracy tymczasowej: Polska w europejskiej czołówce

Eurociett poddał analizie poziom dynamiki wzrostu wskaźnika FTE (full time equivalent), czyli liczby godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty w branży agencji zatrudnienia. Co się okazuje?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracy tymczasowej: Polska w europejskiej czołówce

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 sty 2015 9:58


W ostatnim kwartale 2014 roku większość państw odnotowała zwiększenie liczby przepracowanych godzin przez pracowników tymczasowych, co świadczy o pozytywnych zjawiskach w badanym segmencie i zwiększeniu zapotrzebowania na usługi agencji. W listopadzie 2014 średni europejski wzrost wskaźnika FTE wyniósł +1,9 proc.

Największy spadek FTE odczuła w tym okresie Francja i Szwajcaria, z kolei Dania, Holandia i Włochy, a zatem przodujące i szczególnie dojrzałe rynki pracy agencyjnej w obrębie Europy, potwierdziły, iż zainteresowanie tą formą zatrudnienia jest nadal wysokie, odnotowując wzrost o wartości powyżej 10 proc.

Belgia również utrzymuje się „na plusie”, plasując się w wysokiej pozycji w rankingu Eurociett, mimo ogólnego spadku w porównaniu z miesiącami letnimi. Polska z bardzo dobrym wynikiem wzrostu +9.9 proc. za trzeci kwartał 2014 roku, dorównuje krajom zachodnim.

Ogólne tendencje zwyżkowe dotyczą również drugiej analizowanej w raporcie wartości, jaką jest obrót całkowity wygenerowany przez agencje ze sprzedaży usługi pracy tymczasowej.

Zdecydowanym liderem w tym obszarze, z przewagą aż 9 proc. w stosunku do drugiej pozycji, pozostaje Dania. Kolejna lokata w najświeższej klasyfikacji Eurociett należy do Holandii, podczas, gdy reszta krajów utrzymuje w miarę stabilny poziom obrotów, które mogą się okresowo wahać w zależności od podaży na pracę tymczasową.

Czytaj też: Agencje zatrudnienia muszą się spieszyć. Mają czas do 31 stycznia

Najgorszy wynik spośród badanych rynków dotyczy Francji, gdzie spadek obrotów osiągnął poziom -5,5 proc. W raporcie analitycy wskazali na Polskę jako na rynek o zrównoważonym i regularnym tempie wzrostu sprzedaży.

- Trzeci kwartał roku jest zazwyczaj, niezależnie od kraju, okresem wzmożonego zapotrzebowania na pracowników tymczasowych w związku z podażą prac uwarunkowanych zmianą pór roku czy promocjami świątecznymi. Stąd, mimo paru wyjątków, relatywnie dobre wyniki europejskich agencji pracy za Q3 - komentuje Sylwia Zajdel, ekspert Polskiego Forum HR.

*Badanie Eurociett zostało oparte o kwartalne wyniki prywatnych agencji pracy w zakresie pracy tymczasowej, dostarczone przez dziewięć związków krajowych, które reprezentują łącznie 62.4 proc. całości rynku w Europie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

P.P. 2015-01-29 20:22:59

cytuję : co świadczy o pozytywnych zjawiskach w badanym segmencie i zwiększeniu zapotrzebowania na usługi agencji. Po prostu wszystko mi opadło ...

DC 2015-01-26 13:44:35

wg. mnie ten wynik nie napawa optymizmem i wolałbym gonić tyły w takich rankingach jako kraj.