Rynek pracownika wymaga od pracodawców większej elastyczności

• Pracownicy tymczasowi w ubiegłym roku przepracowali 65 224 tys. godzin. Oznacza to wzrost przepracowanych godzin o 15 proc. w przeliczeniu na pełne etaty - wynika z danych Polskiego Forum HR.
• Wzrost ten jest wyraźnym sygnałem, że pracodawcy potrzebują znacznie większej elastyczności w swojej polityce kadrowej – uważa Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rynek pracownika wymaga od pracodawców większej elastyczności

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 maj 2016 15:46


Jak wskazał GUS pod koniec 2015 r. w Polsce powstało w sumie 601 tys. nowych miejsc pracy.
W firmach zatrudniających przynajmniej jedną osobę poszukiwano 63,9 tys. pracowników. To 17,5 proc. więcej niż na koniec 2014 r., co w liczbach bezwzględnych oznacza 9,5 tys. wakatów. Spośród tych stanowisk 15,8 tys. do końca roku nie udało się obsadzić.

Najwięcej nowych miejsc pracy powstawało na Mazowszu i Śląsku. Znajduje to odzwierciedlenie w wysokości stopy bezrobocia z podziałem na regiony. Najniższe bezrobocie odnotowano w województwie wielkopolskim (6,2 proc.) śląskim (8,2 proc.), małopolskim i mazowieckim (po 8,4 proc.) oraz dolnośląskim (8,6 proc.).

Wolne stanowiska można było znaleźć przede wszystkim w sektorze prywatnym - 72,7 tys. ofert pracy w porównaniu do 5,9 tys. oferowanych w administracji publicznej. Najwięcej nowych miejsc pracy zostało utworzonych w firmach z sektora przetwórstwa przemysłowego (22,9 proc.), handlu oraz napraw pojazdów samochodowych (po 18,9 proc.).

Ze względu na coraz większe zapotrzebowanie firm na pracowników, stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do poziomu 9,8 proc., nieznacznie więcej (dokładnie o 0,1 pkt. proc.) więcej niż w III kwartale 2015 r.

Elastyczny pracodawca to skuteczny pracownik

- Spadek stopy bezrobocia rejestrowanego poniżej 10 proc. nie jest niczym niespodziewanym – wskazuje Anna Wicha, dyrektor generalny Adecco Poland – W większości branży możemy śmiało mówić o rynku pracownika a nie pracodawcy, co znajduje odzwierciedlenie także na rynku agencji pracy tymczasowej.

Niedobór kandydatów spełniających wymagania pracodawców wymusza na nich stosowanie bardziej elastycznych form pozyskiwania utalentowanych pracowników do swoich organizacji.

Według raportu przygotowanego przez Polskie Forum HR (PFHR) liczba pracowników tymczasowych zatrudnianych w 2015 r. przez agencje członkowskie wyniosła niespełna 255 tys., a pracownicy w ubiegłym roku przepracowali w sumie 65 224 tys. godzin. Oznacza to wzrost przepracowanych godzin o 15 proc. w przeliczeniu na pełne etaty. Typowy pracownik tymczasowy pracował w ubiegłym roku przez 65 dni (w 2014 r. było to 56 dni), co wprost oznacza, że pracował dłużej i zarobił odpowiednio więcej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.