PARTNERZY PORTALU

Cudzoziemcy (Ukraińcy) bez oświadczeń, więc rynek pracownika nie potrwa długo? 12 specjalistów ocenia

W ciągu ostatnich trzech lat liczba cudzoziemców, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce (m.in. zezwolenie na pobyt czasowy lub stały), wzrosła o blisko 90 tys. osób (o 61 proc.) – ze 146 tys. do ponad 234 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak będzie w tym roku?

– W roku 2016 Polska odnotowała znaczący wzrost pracowników z Ukrainy, którzy dzisiaj stanowią największą grupę pracujących obcokrajowców w Polsce. W następnej kolejności są to obywatele Mołdawii, Białorusi i Rosji. Wybierają Polskę głównie ze względu na wyższy poziom życia i szansę na wyższe zarobki.

Warto jednak zwrócić uwagę na obcokrajowców z Zachodu, którzy również szukają zatrudnienia w Polsce. Ci, którzy chcą pracować w naszym kraju, dostrzegają możliwość szybkiego rozwoju kariery. Wiedzą, że polski rynek rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego coraz częściej CV wysyłają Hiszpanie, Portugalczycy i Włosi. Do pracy w Polsce aplikują również obywatele Holandii, Niemiec oraz Danii.

Polska coraz częściej staje się miejscem, w którym międzynarodowe korporacje zakładają swoje SSC, czyli tzw. centra usług wspólnych, w których pracę znajdują również obcokrajowcy z krajów zachodnich, w których bezrobocie wśród młodych osób jest bardzo wysokie – ocenia Marek Sitkiewicz, dyrektor MonsterPolska.pl. (Fot. Mat. pras.)

REKLAMA

     

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Cudzoziemcy (Ukraińcy) bez oświadczeń, więc rynek pracownika nie potrwa długo? 12 specjalistów ocenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2017-01-16 09:24:07

    Niedługo zachód otworzy się na Ukraińców.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA