-
- •16 sty 2017 4:44
W ciągu ostatnich trzech lat liczba cudzoziemców, którzy posiadają ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce (m.in. zezwolenie na pobyt czasowy lub stały), wzrosła o blisko 90 tys. osób (o 61 proc.) – ze 146 tys. do ponad 234 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak będzie w tym roku?

– W roku 2016 Polska odnotowała znaczący wzrost pracowników z Ukrainy, którzy dzisiaj stanowią największą grupę pracujących obcokrajowców w Polsce. W następnej kolejności są to obywatele Mołdawii, Białorusi i Rosji. Wybierają Polskę głównie ze względu na wyższy poziom życia i szansę na wyższe zarobki.
Warto jednak zwrócić uwagę na obcokrajowców z Zachodu, którzy również szukają zatrudnienia w Polsce. Ci, którzy chcą pracować w naszym kraju, dostrzegają możliwość szybkiego rozwoju kariery. Wiedzą, że polski rynek rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego coraz częściej CV wysyłają Hiszpanie, Portugalczycy i Włosi. Do pracy w Polsce aplikują również obywatele Holandii, Niemiec oraz Danii.
Polska coraz częściej staje się miejscem, w którym międzynarodowe korporacje zakładają swoje SSC, czyli tzw. centra usług wspólnych, w których pracę znajdują również obcokrajowcy z krajów zachodnich, w których bezrobocie wśród młodych osób jest bardzo wysokie – ocenia Marek Sitkiewicz, dyrektor MonsterPolska.pl. (Fot. Mat. pras.)


Słowa kluczowe
- Marek Sitkiewicz
- monsterpolska.pl
- Kinga Ostrysz
- Citi Service Center Poland
- Owens-Illinois
- Magdalena Jankowska
- ArcelorMittal Poland
- Monika Roznerska
- Kamil Paśko
- LepszaPraca.pl
- Sebastian Popiel
- People
- Michał Podulski
- Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia
- Toolip HR
- Jolanta Musielak
- Volkswagen Poznań
- Jacek Żarnowiecki
- General Motors Manufacturing Poland
- Sylwia Pawełczyk-Maśluk
- Orbis
- Charles Carnall
- Hays Poland
- Magdalena Krzyżanowska
- Kongsberg Automotive
KOMENTARZE (1)