Różnice w zarobkach są główną przyczyną emigracji

- Prawie pół miliona Bułgarów w wieku od 15 do 65 lat to potencjalni emigranci. Wyjazd z kraju rozważa jedna piąta osób w tej grupie wiekowej - wynika z badania Bułgarskiej Akademii Nauk, opublikowanego w sobotę w dzienniku "Sega".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Różnice w zarobkach są główną przyczyną emigracji

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lut 2014 13:48


Badanie przeprowadzono w listopadzie ub.r. na grupie 3907 osób. Jest to trzecie takie badanie w ciągu ostatnich siedmiu lat. Wskazuje ono, że w porównaniu z 2007 r. liczba potencjalnych emigrantów wzrosła o 145 tys. osób, a wobec 2011 r. - o 33 tys. Obecnie to 480 tys. osób. 40 proc. z nich deklaruje, że po prostu nie chce żyć w Bułgarii.

Najbardziej pożądanym kierunkiem emigracji są Niemcy, dokąd chciałoby wyjechać 29 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, na trzecim - Włochy. Hiszpania, która jeszcze kilka lat temu była preferowanym celem wyjazdów, obecnie znajduje się na czwartym miejscu.

Dla 90 proc. potencjalnych emigrantów przyczyną wyjazdu są wyższe zarobki poza granicami Bułgarii. Trzy czwarte dodają, że chcą zabezpieczyć finansowo rodzinę.

Zdecydowana większość ankietowanych nie chce wyjeżdżać na stałe. Przeciętny planowany wyjazd zarobkowy wynosi od 12 do 18 miesięcy. 84 proc. tych, którzy już pracowali za granicą, wskazuje jednak, że chętnie wróciłoby.

Według Bułgarskiej Akademii Nauk w 2013 r. emigranci wysłali do Bułgarii 1,742 mld euro. Ta suma przekracza inwestycje zagraniczne w tym okresie. Szacunki te różnią się jednak od danych Bułgarskiego Banku Narodowego, który twierdzi, że emigranci wysłali jedynie 740 mln euro. Akademia tłumaczy różnicę faktem, że bank uwzględnia tylko środki, przekazywane drogą bankową.

Trzy czwarte osób, które już wróciły do Bułgarii, pracowały za granicą. Bezrobotnych było zaledwie 3 proc. Bułgarzy pracowali najczęściej w rolnictwie (21 proc.), budownictwie (19 proc.), w usługach, hotelarstwie, gastronomii i jako pomoce domowe (łącznie 27 proc.). Większość z nich po powrocie do kraju pozostaje bez pracy - powiedział jeden z autorów badania prof. Doczo Michajłow.

Z oficjalnych danych statystycznych, opublikowanych w piątek, wynika, że w Bułgarii w 2013 r. bezrobocie w grupie wiekowej od 15 do 64 lat wyniosło 13,2 proc. Bez pracy jest 437 400 osób. W porównaniu z 2012 r. odnotowano 0,7-
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.