Blisko 20 tysięcy cudzoziemców z 83 państw pracuje legalnie w województwie opolskim – poinformował rzecznik ZUS w Opolu Sebastian Szczurek. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy – ponad 17 tys., co stanowi 3,8 proc. wszystkich Ukraińców pracujących w Polsce.

Rzecznik opolskiego ZUS zaznaczył, że pracodawcy, którzy chcą być konkurencyjni, oferują chętnym do pracy cudzoziemcom coraz lepsze warunki pracy, w tym odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne. Dochodzi do tego większa niż kiedyś świadomość swoich praw u cudzoziemców podejmujących zatrudnienie.
Z wiosennych danych oddziału ZUS w Opolu wynika, że opolscy pracodawcy zgłosili do ubezpieczeń społecznych 19,556 tys. osób, z czego 17,405 tys. osób ma paszport ukraiński. Dla porównania, pod koniec 2015 r. w rejestrach opolskiego ZUS było nieco ponad trzy tysiące obywateli Ukrainy.
"Oprócz pracowników z obywatelstwem ukraińskim najliczniej ze Wschodu przybyli do nas Mołdawianie, to 463 osoby i 340 obywateli Białorusini. Ponadto w regionie zatrudnienie znalazło między innymi 139 Gruzinów, 91 Rumunów, 90 Bułgarów, 70 Rosjan, 39 Słowaków, 38 Czechów, 18 Kazachów oraz po 16 Ormian i Azerów" - podał Szczurek.
Od kilku lat na podobnym poziomie utrzymuje się w województwie liczba cudzoziemców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Obecnie w opolskich placówkach ZUS opłacanie składek z tego tytułu zadeklarowały 303 osoby z 44 państw. Tak jak wśród zatrudnionych, w gronie samodzielnych przedsiębiorców przeważają obywatele ze wschodniej Europy, z czego 105 osób ma paszport ukraiński, 37 bułgarski, 8 białorusiński, 4 ormiański, 6 czeski oraz 3 rosyjski. Prowadzenia firmy podjęło się też 33 Niemców, 15 Turków, 13 Włochów i 8 Wietnamczyków. Zaś po jednym biznesmenie na Opolszczyźnie mają na przykład takie kraje jak Afganistan, Brazylia, Chorwacja, Chiny, Cypr, Iran, Kolumbia czy Syria.
Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, większość z przybyszów, bo 58 proc. ma umowę o pracę, pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, które również podlegają oskładkowaniu. Głównymi gałęziami gospodarki, w których cudzoziemcy są aktywni zawodowo są usługi ochrony mienia, utrzymanie czystości (23 proc.), przemysł i przetwórstwo (15 proc.) oraz budownictwo (12 proc.).


KOMENTARZE (0)