×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rośnie liczba cudzoziemców z pozwoleniami na pracę. Przoduje jeden kraj

W I kwartale 2019 roku liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o 11 tys. osób. Najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy. W dalszym ciągu notowany jest spadek liczby wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Rośnie liczba cudzoziemców z pozwoleniami na pracę. Przoduje jeden kraj
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zwiększyła się liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w naszym kraju.
  • Największy wzrost liczby zezwoleń na pobyt dotyczył obywateli Ukrainy.
  • Najczęściej o ochronę w Polsce ubiegali się obywatele Rosji.
  • O problemach rynku pracy rozmawiać będą uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem PulsHR.pl, który odbędzie się w dniach 13-15 maja w Katowicach.

Zwiększyła się liczba Ukraińców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w naszym kraju - o prawie 7,6 tys. osób. Warto dodać, że zdecydowana większość obcokrajowców ma zezwolenia na pobyt czasowy związany z pracą. 

1,8 tys. Nepalczyków

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Na początku kwietnia tego
roku ważne zezwolenia na pobyt posiadało 383 tys. cudzoziemców.

Według stanu na 1 stycznia 2019 r. i 2018 r. było to odpowiednio 372 tys. i 325 tys. osób. W I kwartale tego roku największy wzrost liczby zezwoleń na pobyt dotyczył przede wszystkim obywateli: Ukrainy – o 7,6 tys. do 186,5 tys. osób, Białorusi – o 1,3 tys. do 21,5 tys. os., Gruzji – o 0,5 tys. do 3,4 tys. os., Indii – o 0,3 tys. do 9,1 tys. os. oraz Nepalu – o 0,2 tys. do 1,8 tys. os.

Najwięcej przybyło zezwoleń na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – o 7,8 tys. oraz stały – o 2,3 tys. Zdecydowanie najczęstszym celem pobytu cudzoziemców w Polsce jest chęć podjęcia pracy - w tym roku dotyczyło to prawie 72 proc. spraw. 

Ponadto 10 proc. wnioskodawców chciało pozostać w Polsce z powodów rodzinnych, a 7 proc. w związku z podjęciem lub kontynuacją studiów. Najbardziej popularnymi regionami wśród cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt są województwa: mazowieckie – 114 tys. osób, małopolskie – 38 tys., dolnośląskie – 31 tys. oraz wielkopolskie – 30 tys.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie liczba cudzoziemców z pozwoleniami na pracę. Przoduje jeden kraj

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA