PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rolnictwo, turystyka i gastronomia. Te branże potrzebują pracowników z zagranicy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 4 cze 2020 8:25

Odmrożenie turystyki, gastronomii czy zbliżający się sezon w rolnictwie spowodują, że mimo pandemii zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy będzie w Polsce rosło - uważa Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Rolnictwo, turystyka i gastronomia. Te branże potrzebują pracowników z zagranicy
Tylko w maju do Polski przyjechało 94 tys. Ukraińców (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W maju liczba Ukraińców, którzy przekroczyli Polską granicę wyniosła 94 tys. Miesiąc wcześniej było ich trzy razy mniej. 
  • Dane o rosnącej liczbie Ukraińców wjeżdżających do Polski podała "rzeczpospolita", która powołała się na dane Komendy Głównej Straży Granicznej.
  • Dla Moniki Fedorczuk, eksperta rynku pracy Konfederacji Lewiatan, dane te nie są zaskoczeniem.

- Od dawna rolnicy narzekali na brak wystarczającej liczby pracowników sezonowych do prac m.in. przy zbiorach truskawek. Mimo kryzysu który dotknął wielu branż, zmniejszając zapotrzebowanie na pracowników cudzoziemskich (np. szeroko rozumiana branża hotelowa i gastronomiczna), są również takie przedsiębiorstwa, które zwiększają zatrudnienie - komentuje te doniesienia Fedorczuk.

Czytaj więcej: Pandemia koronawirusa przekwalifikuje pracowników ze Wschodu

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jako przykład podaje firmy kurierskie, które cały czas zatrudniają nowych pracowników w związku ze zmianą zwyczajów zakupowych Polaków i przeniesieniem części obrotów do internetu. Ograniczenie ze względów bezpieczeństwa zdrowotnego ruchu na granicach spowodowało, że nawet te osoby, które miały już obietnicę zatrudnienia, nie mogły wjechać na teren naszego kraju. Obecny, zwiększony ruch wjazdowy do Polski może być również efektem odłożonych w czasie decyzji o emigracji zarobkowej (często krótkoterminowej).

W jej opinii rosnące bezrobocie niekoniecznie musi zmniejszyć zapotrzebowanie na pracowników cudzoziemskich. Osoby zwalniane z zakładów pracy nie zawsze są gotowe do zmiany miejsca zamieszkania, aby znaleźć zatrudnienie, również oferowane stawki za pracę nie są wystarczającym motywatorem do przeprowadzki. Pracownicy cudzoziemscy, szczególnie przyjeżdżający na krótkie okresy, są bardziej mobilni, zarówno jeśli chodzi o miejsce pracy, jak i zakres wykonywanych zadań. Bywa, że ich przewagą są umiejętności, których aktualnie poszukują polscy pracodawcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rolnictwo, turystyka i gastronomia. Te branże potrzebują pracowników z zagranicy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ela 2020-06-05 00:36:16

    Mam nadzieję, że gastrnomia jakoś się podniesie po tym wszystkim. Bardzo lubię obiady i kolacje w krakowskich restauracjach (zwłaszcza w Trattorii Venezia ah, złoto!) i nie wyobrażam sobie, że mogłoby to się skończyc...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA