PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rewolucyjny krok dla polskiego rynku pracy. Czekali na to jak na zbawienie

Agencje zatrudnienia poszukujące pracowników za granicą nie kryją zadowolenia. Na podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą o cudzoziemcach czekały od tygodni. - Efektem nowelizacji ustawy będzie wydłużenie okresów zatrudnienia pracowników zagranicznych w Polsce, na czym niewątpliwie zależało polskim pracodawcom - podkreślają nasi rozmówcy.

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 5 sty 2022 13:45
Rewolucyjny krok dla polskiego rynku pracy. Czekali na to jak na zbawienie
Nowelizacja uprości zasady zatrudniania cudzoziemców (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • We wtorek 4 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw.
 • Zawarte w niej rozwiązania mają usprawnić legalizację pobytu cudzoziemców w Polsce oraz zmniejszyć formalności związane z ich zatrudnianiem.
 • Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group, nie ma wątpliwości, że nowe przepisy - szczególnie dotyczące wydłużenia terminów ważności oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi - to rewolucyjny krok w stronę potrzeb polskiego rynku i przedsiębiorców.

Podpisana przez PAD nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie zmian dotyczących postępowań w sprawie wydania zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy do 24 miesięcy. Dotychczas było to 6 miesięcy. To jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów nowej polityki migracyjnej.

- Coraz częściej słyszymy od naszych klientów, że dla rozwoju ich przedsiębiorstw, zwłaszcza produkcyjnych, kluczowym elementem jest stabilność zatrudnienia. I to właśnie potencjalnie wysoka rotacja spowodowana krótkim czasem ważności dokumentów pobytowych była dotychczas największym ryzykiem biznesowym w rekrutacji pracowników z Ukrainy. Po wprowadzeniu nowych przepisów pracownicy z zagranicy, w tym ze Wschodu, będą mogli pracować w polskich przedsiębiorstwach dłużej niż 4-5 miesięcy - podkreśla Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży agencji pracy EWL Group.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaznacza on również, że dodatkowym ułatwieniem będzie likwidacja przepisu mówiącego, że po odpracowaniu maksymalnie 6 miesięcy na tzw. „oświadczeniu”, cudzoziemiec zmuszony jest odczekać kolejnych 6 miesięcy zanim ponownie podejmie pracę w Polsce na podstawie wspomnianego dokumentu.

- Zmiana ta umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerw, co wpłynie na charakter migracji zarobkowej do Polski, zmieniając ją z obecnej rotacyjnej i krótkookresowej na średniookresową, a w efekcie na długookresową, na czym z kolei zależy polskim pracodawcom - dodaje dyrektor sprzedaży EWL Group.

Było dobrze, ale tylko na początku

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Rewolucyjny krok dla polskiego rynku pracy. Czekali na to jak na zbawienie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zara 2022-01-26 16:56:17

  ktoś przyjeżdża do pracy w Polsce, ktoś z niej wyjeżdża za pracą. jestem w tej 2 grupie i bardzo sobie chwalę. jeżdżę do niemieec i holandii, wszystko załatwia mi otto, świetna agencja, jeszcze nie miałam z nimi problemów.

 • Iwona 2022-01-07 04:14:10

  Brawo Nowy Ład praca za miskę ryżu, dbajcie tylko o wschodnich pracowników-ktorzy cały zarobek i tak wywiozą z kraju bo tam za tą kasę to wielki pan Zajmijcie się swoimi pracownikami a nie ściągacie obcych.Gdzie dotarcie dla 50+-dajcie godnie zarobić to ludzie się znajdą.

  • Inna Opinia 2022-01-24 21:13:36

   Bardzo się Pani myli. Pracownicy ze Wschodu już dawno mieszkają na stałe w Polsce z rodzinami i wydają kasę w kraju. Czyli integrowali się w społeczeństwo. Żaden 'wielki pan' też nie wchodzi w grę, bo nie wiem czy była Pani na Wschodzie, jednak np. na Ukrainie ceny już zrównały się z polskimi (paliwo, jedzenie, ciuchy, nieruchomość), a np. samochody są 3-4 razy drożej, czyli daewoo kosztuję jakieś... 12 tysięcy złotych w przeliczeniu :) Pozdro

 • Robolpl 2022-01-06 18:26:29

  Fajnie. Następne 1 mln Polaków wyjedzie za granicę na stałe, ok 2 mln do roboty. Polski rynek pracy jest najgorszym w UE obok BG. Moze o to chodzi aby było jak w BG - 40% mniejszy kraj od 89roku. Tylko proszę nie skomlec że brak rąk do pracy. Większość firm ma plany rotacyjne pow 30% i ładnie w to celuja. 50% zdolnych do pracy jest bez stałego zajęcia. Dla bezrobotnych 50+ dramat. Brawo Wy. Jak Putin będzie chciał rozwalić Wasz kraj bardzo łatwo to zrobi buntując, podburzajac roboli przedstawiając im tylko prawdę. Powodzenia i pozdrowienia dla salonowej lewicy.

 • Xyz 2022-01-06 09:56:41

  Buhahahaha ukraina powoli wyjedzie do Niemiec już zaczynają to robić. Z biednych krajów za szybko się nie zaklimatyzuja w Polsce i finał będzie taki ze właściciel firmy będzie musiał "zakasac rękawy" i do roboty jak inni ludzie, bo już tamtych nie będzie zważywszy że w Niemczech miesięczna wypłata wynosi 2 tysiące euro czyli około 10k zł a w Polsce niecałe 2700 netto

 • Nika 2022-01-06 08:47:25

  Jak dadzą wiecej zarobić polakm, to znajdą się nasi do pracy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA