×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PulsHR_Day: Cudzoziemcy coraz ważniejsi dla polskiego rynku pracy

  • Justyna Koc
    jk
  • 7 lis 2017 12:00

Coraz więcej firm sięga po pracowników z zagranicy. Głównie z powodu braków kadrowych na polskim rynku pracy.

PulsHR_Day: Cudzoziemcy coraz ważniejsi dla polskiego rynku pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla cudzoziemców migrujących za pracą.

• Również pracodawcy wykazują coraz większe zainteresowanie zatrudnianiem pracowników z zagranicy.

• Głównym powodem jest brak odpowiednich kandydatów na polskim rynku pracy.

• O zatrudnianiu obcokrajowców będzie mowa w trakcie panelu dyskusyjnego "Pracownik z zagranicy", który odbędzie się 15 listopada podczas konferencji PulsHR_Day w Katowicach. Udział jest bezpłatny, formularz rejestracji znajdziecie tutaj.

 

Lawinowo rośnie liczba zatrudnionych w Polsce cudzoziemców, a wciąż potrzeba więcej. Większość z obecnie zatrudnionych w kraju cudzoziemców stanowią obywatele państw spoza Unii Europejskiej. Coraz więcej Ukraińców, ale także Białorusinów i Hindusów stara się o zezwolenia na pobyt. Powodem jest przede wszystkim praca.

Cudzoziemcy uzupełniają luki kadrowe

Również firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie cudzoziemców. Robi to już niemal 40 proc. przedsiębiorców, a blisko 60 proc. to planuje - wynika z badania Business Centre Club oraz Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM).

Głównym powodem, dla którego pracodawcy decydują się na zatrudnienie obcokrajowca, jest brak polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach. Wskazuje na to 88 proc. ankietowanych. 41 proc. respondentów zatrudnia cudzoziemca, ponieważ pracuje on efektywniej. 23,5 proc. przedsiębiorców uważa, że różnorodność w kwestii zatrudnienia sprzyja rozwojowi biznesu. 18 proc. ankietowanych wskazało, że zatrudnienie osoby z zagranicy jest tańsze.

- Niektórzy przedsiębiorcy mogą w takiej sytuacji decydować się na zatrudnianie migrantów w szarej strefie, co z jednej strony zwiększa podatność migrantów na wykorzystanie, z drugiej ma negatywny wpływ na konkurencyjność. Badania przeprowadzone na zlecenie IOM wśród migrantów z Ukrainy wykazały, że co piąty z nich pracuje bez umowy, a 22 proc. padło ofiarą wykorzystania. Konieczne jest zatem podjęcie działań przez właściwe resorty rządowe, których celem powinno być usprawnienie procedur oraz skrócenie czasu oczekiwania na dokumenty - ocenia Anna Rostocka, dyrektor biura Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji w Warszawie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PulsHR_Day: Cudzoziemcy coraz ważniejsi dla polskiego rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • madry 2017-11-07 16:25:30

    Bzdura kompletna. Ukry nie wyjeżdżaja z Polski bo nigdzie indziej w europie ani na świecie nie można pracować bez znajomości jezyka urzędowego mając bezpośredni kontakt z klientem. W Polsce dzwonie do Orange a tam jakis kolo cos zaciąga po ukaińsku i taka pomoc ale podobno specjalista tylko komu potrzebny????? wchodze do Biedry i to samo prawie same ukry nic nie idzie sie dopytać. Normalnie żenada. Już tam nie chodzę oczywiście ale niesmak pozostał. Każcie niemcowi albo anglikowi(jako klient) sie domyślać co kolo powiedział byłby to ostatni jego kontakt z taką firmą. Z Orange też przeszedłem to T-mobile.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA