PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przemysł, handel i hotelarstwo. W tych branżach Ukraińcy najchętniej podejmują pracę

  • jk
  • 28 lip 2022 10:14

Wojna w Ukrainie trwa już ponad 150 dni i z informacji rekruterów wynika, że osoby, które zakładały krótką obecność w Polsce, coraz częściej decydują się na podjęcie pracy. Na Pomorzu Zachodnim już 15 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy znalazło pracę.

Przemysł, handel i hotelarstwo. W tych branżach Ukraińcy najchętniej podejmują pracę
Już ponad 15 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy znalazło pracę w województwie zachodniopomorskim (Fot. Vlad D/Unsplash)
REKLAMA
  • Najwięcej osób z Ukrainy w województwie zachodniopomorskim podjęło pracę w przetwórstwie przemysłowym - 4,3 tys. osób, hotelach - 3,7 tys. osób, trans-porcie i handlu - po 1,3 tys. osób, w administracji - 1,2 tys. osób, oraz w budownictwie - 1000 osób.
  • - Początkowo zdarzały się duże rotacje, bo uchodźcy nie wiedzieli, jak odnaleźć się w Polsce i jak długo tu zostaną. Obecnie sytuacja się ustabilizowała - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak z Idea HR Group.
  • Uchodźcy wojenni zwykle decydują się na pozostanie w dużych miastach. Tymczasem wiele ofert pracy z regionu dotyczy kurortów nadmorskich, Stargardu, Goleniowa czy Myśliborza. 

Ze statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie wynika, że już ponad 15 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy znalazło pracę w województwie zachodniopomorskim. Blisko jedna trzecia pracuje w Szczecinie. Silne ośrodki to także Goleniów, Koszalin i Świnoujście.

- Do rekruterów niemal codziennie zgłaszają się osoby z Ukrainy gotowe do podjęcia pracy. Ofert jest sporo, ale zwykle są to oferty związane z handlem, turystyką czy przemysłem. Spotykaliśmy się z sytuacjami, że klienci mówili, że myśleli, że będą mogli szybko wrócić na Ukrainę, ale to się nie udało i życie ich zmusza do szukania pracy - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, prokurent w spółce Idea HR Group. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Od marca pracę podjęło blisko 300 tys. Ukraińców. Ich zatrudnienie wciąż utrudnia wiele barier

Najwięcej osób z Ukrainy w województwie zachodniopomorskim podjęło pracę w przetwórstwie przemysłowym - 4,3 tys. osób, hotelach - 3,7 tys. osób, transporcie i handlu - po 1,3 tys. osób, w administracji - 1,2 tys. osób, oraz w budownictwie - 1000 osób.

- Osoby z Ukrainy im lepiej znają język polski, tym chętniej podejmują pracę w swoich wyuczonych zawodach. Na początku obserwowaliśmy tendencje do poszukiwania jakiejkolwiek pracy, a teraz widzimy, że panie, które w swoim kraju były nauczycielkami, opiekunkami czy urzędniczkami, chcą robić coś innego niż tylko sprzątanie czy pomaganie w kuchni - mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przemysł, handel i hotelarstwo. W tych branżach Ukraińcy najchętniej podejmują pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA