Próbne certyfikaty dla agencji pracy tymczasowej zmniejszą pole do nadużyć

Wprowadzenie próbnych certyfikatów dla nowych agencji pracy tymczasowej zmniejszy pole do nadużyć i pozwoli bardziej kontrolować agencje zatrudnienia - wynika z rekomendacji przekazanych wiceministrowi pracy Radosławowi Mleczce przez organizacje zrzeszające agencje pracy tymczasowej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Próbne certyfikaty dla agencji pracy tymczasowej zmniejszą pole do nadużyć

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 wrz 2014 17:53


Chcą one także, by agencje pracy tymczasowej przedkładały gwarancje finansowe. Postulują utworzenie przez tego typu agencje Funduszu Gwarancyjnego, który zapewniałby ochronę wypłat świadczeń pracownikom tymczasowym, głównie tym z umowami cywilno-prawnymi. Chcą też, by w momencie ogłoszenia upadłości przez pracodawcę pracownicy tymczasowi byli traktowani równo z innymi.

Rekomendacje przygotowały Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy, które reprezentują w sumie 70 proc. rynku pracy tymczasowej w Polsce. "Chcemy być niezbędnym elementem rynku pracy, bo te trzy strony (pracownicy, pracodawcy i agencje pracy - red) mogą mieć z tego korzyści" - powiedziała Anna Wicha z Polskiego forum HR.

Czytaj też: Bezpłatne staże? Dla wielu pracodawców to sposób na doświadczonego pracownika za darmo

By zmniejszyć pole do nadużyć i bardziej kontrolować agencje zatrudnienia proponują wprowadzenie certyfikatu próbnego na 18 pierwszych miesięcy działania agencji pracy tymczasowej. W tym czasie byłyby one kontrolowane przez Wojewódzki Urząd Pracy i Państwową Inspekcję Pracy, od wyników kontroli zależałoby uzyskanie certyfikatu właściwego, na czas nieokreślony.

Wymogiem byłoby przedłożenie przez agencję marszałkowi województwa gwarancji bankowych lub innego zabezpieczenia finansowego w wysokości 25-krotnego przeciętnego wynagrodzenia powiększonego o składki ZUS. Agencje musiałyby też wraz z rocznym sprawozdaniem z działalności pokazywać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ubezpieczeniowymi.

Wśród rekomendacji jest propozycja, by w umowach między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem znalazł się kontakt (telefon, mail) do osoby z agencji. Organizacje zrzeszające agencje pracy tymczasowej chcą też, by w momencie ogłoszenia upadłości przez pracodawcę pracownicy tymczasowi byli traktowani równo z innymi. Chcą też ich równouprawnienia w zakresie wyliczania wysokości zasiłku chorobowego.

By lepiej wykorzystywać pracowników tymczasowych proponują zniesienie ograniczeń w rodzaju prac przez nich wykonywanych oraz wydłużyć okres pracy tymczasowej do 24 miesięcy (obecnie 18 miesięcy). Jedną z rekomendacji jest też możliwość zatrudniania w ramach pracy tymczasowej w sektorze publicznym.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Agencja 2014-10-08 08:40:56

ciekawe...przed 2012 było właśnie tak jak mają zamiar to wprowadzić obecnie.Należało wpłacić jakąś kwotę.Później to zlikwidowano.A teraz od nowa to samo....A co da taki próbny certyfikat ? przez 2 lata można przerobić sporo klientów i robić ich w bambuko.Później kumpel otwiera kolejną agencję itd.