PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prezydencja UE chce przyspieszyć prace ws. delegowania pracowników

  • Autor: PAP/JS
  • 3 mar 2017 19:43

• Przewodnicząca pracom UE Malta chce, by do końca czerwca państwa unijne porozumiały się w sprawie propozycji zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych.
• Polska potwierdziła swój sprzeciw wobec tych propozycji i przestrzegła przed pośpiechem.

Prezydencja UE chce przyspieszyć prace ws. delegowania pracowników
Z Polski pochodzi najwięcej pracowników delegowanych w UE; w 2014 r. było to prawie 430 tysięcy na 1,9 mln (22,3 proc). (fot.pixabay)
REKLAMA

"Naszym celem jest osiągnięcie porozumienia na następnym spotkaniu Rady w czerwcu" - powiedziała maltańska minister ds. dialogu społecznego Helena Dalli podczas dyskusji ministrów prac i spraw społecznych państw UE w Brukseli. Przyznała jednocześnie, że kraje UE nadal są bardzo podzielone w sprawie projektu zmian unijnych przepisów o delegowaniu pracowników.

Budzący kontrowersje projekt Komisji Europejskiej z marca 2016 roku zakłada, że pracownik delegowany, czyli wysłany przez pracodawcę do pracy w innym kraju UE, ma otrzymywać takie samo wynagrodzenie, w tym premie i dodatki, jakie otrzymuje za tę samą pracę pracownik lokalny w kraju przyjmującym. Obecne przepisy przewidują, że pracownikom delegowanym przysługuje płaca minimalna kraju przyjmującego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gdy okres delegowania pracownika przekroczy dwa lata, powinien on być w pełni objęty przez prawo pracy kraju goszczącego, co oznacza np. konieczność odprowadzania lokalnych składek na ubezpieczenie zdrowotne - proponuje KE.

Swój projekt Komisja uzasadnia przede wszystkim troską o prawa pracowników delegowanych, którzy nie powinni być traktowani gorzej, niż pracownicy lokalni w państwie goszczącym. Wskazuje też na konieczność walki z tzw. dumpingiem socjalnym, o który zachodnioeuropejskie państwa Unii oskarżają przedsiębiorców i pracowników ze wschodu UE.

Projekt ponownie skrytykowała w piątek Polska i większość pozostałych państw członkowskich z regionu Europy Środkowej i Wschodniej, z wyjątkiem Słowenii. Wiceminister pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki przestrzegł przed pośpiechem w pracach nad tymi przepisami.

"Podtrzymujemy swoje negatywne stanowisko w odniesieniu do projektu rewizji dyrektywy w sprawie delegowania pracowników. Niezależnie od tego uważamy, że wszystkie przepisy prawa unijnego, w tym przepisy o delegowaniu pracowników, powinny być formułowane w sposób jasny, przejrzysty i nie budzący wątpliwości. Priorytetem powinna być jakość przyjmowanych rozwiązań prawnych, a nie tempo prac" - powiedział Zieleniecki podczas obrad Rady UE.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezydencja UE chce przyspieszyć prace ws. delegowania pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA