PARTNERZY PORTALU

Pracownik tymczasowy w czasie pandemii. Ukraińcy bardziej elastyczni

  • Justyna Koc
    jk
  • 8 paź 2020 20:00

Czas pandemii zaburzył dotychczasowy porządek panujący na rynku pracy. Sektor agencji zatrudnienia, zatrudniający co roku w Polsce ponad 700 tys. osób oraz rekrutujący ok. 200 tys. w dużej mierze był uczestnikiem tych zmian.

Pracownik tymczasowy w czasie pandemii. Ukraińcy bardziej elastyczni
Agencje, które współpracują z wieloma pracodawcami, mają dostęp do informacji o ich aktualnych potrzebach zatrudnieniowych. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W drugim kwartale 2020 roku o 25 proc., w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku, zmniejszyła się liczba pracowników tymczasowych - wynika z danych Polskiego Forum HR.
  • Wielu polskich pracowników, którzy stracili zatrudnienie w wyniku pandemii, nie wykazywało chęci zmiany pracy, jeśli wiązało się to ze zmianą miejsca jej wykonywania. 
  • Z kolei pracownicy z Ukrainy mają zupełnie inne podejście do relokacji - dla nich priorytetem jest pozostanie w zatrudnieniu niezależnie od miejsca wykonywania pracy.

Każdy kryzys to czas, kiedy w pierwszej kolejności firmy rozstają się z pracownikami tymczasowymi i jednocześnie z tą właśnie grupą w pierwszej kolejności rozpoczynają współpracę, gdy tylko sytuacja zaczyna się poprawiać.

- Wielu pracowników tymczasowych straciło pracę już w początkowej fazie pandemii. Agencje, które współpracują z wieloma pracodawcami mają dostęp do informacji o ich aktualnych potrzebach zatrudnieniowych. Rozbudowana sieć oddziałów na terenie Polski pozwala na dostęp do informacji nie tylko o lokalnym rynku pracy, ale też możliwościach zatrudnienia w innych rejonach kraju. I tu pojawił się zaskakujący problem: wielu pracowników, którzy stracili zatrudnienie w wyniku pandemii, w ograniczonym stopniu wykazywało chęć zmiany pracy, jeśli wiązało się to ze zmianą miejsca jej wykonywania. Osoby te postrzegały sytuację jako przejściową i nie widziały potrzeby relokacji - mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR.

Czytaj też: Monitor Rynku Pracy, czyli kto i gdzie zmieniał pracę w czasie pandemii

Rozłąka i rozłąkowe

Niektórzy pracownicy zdecydowali się jednak na relokację. Firma Adecco dla swojego klienta poszukiwała grupę ok. 60 pracowników produkcyjnych za znajomością procedur jakościowych na okres zatrudnienia od 3 do 6 miesięcy. Skupiono się głównie na kandydatach, którzy utracili pracę w wyniku pandemii u innych pracodawców użytkowników, głównie w obszarze tego samego województwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik tymczasowy w czasie pandemii. Ukraińcy bardziej elastyczni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA