PARTNERZY PORTALU

Pracownik tymczasowy to teraz zawód krytyczny

  • Karolina Markowska
    KM
  • 21 kwi 2020 17:04

Z danych Ambasady Ukrainy w Polsce wynika, że w ciągu 10 dni ponad 100 tysięcy Ukraińców wróciło z Polski na Ukrainę. To niemal 12 proc. wszystkich Ukraińców pracujących w naszym kraju. Jak informuje rolniczy OPZZ, nagły brak pracowników z Ukrainy spowoduje załamanie wielu branż w naszej gospodarce i może zagrozić bezpieczeństwu utrzymania łańcucha dostaw żywności.

Pracownik tymczasowy to teraz zawód krytyczny
Komisja Europejska zaleca, by pracowników sezonowych traktować jako osoby wykonujące zawód krytyczny (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Producenci rolni w całej Europie narzekają na brak doświadczonych pracowników.
  • Zdaniem Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa” jeśli nie zostaną podjęte kroki wspierające pracowników tymczasowych, może zostać zburzona cała sieć współpracy.
  • Najnowsze wytyczne Komisji Europejskiej zalecają, aby pracowników sezonowych pracujących w rolnictwie lub sadownictwie traktować jako osoby, które wykonują zawód krytyczny.

Choć dziś zdecydowanie częściej słyszymy o firmach, które zwalniają pracowników, to są branże, które alarmują o brakach kadrowych. Organizacja Przetworów Owoców i Warzyw wystosowała list do premiera Morawickiego nagłaśniając problem związany z wyjazdem obcokrajowców i wizją przyszłych braków pracowników.

W liście organizacja apeluje o ułatwienie obcokrajowcom pozyskania pozwoleń na pracę. Według Ambasady Ukrainy w Polsce w ciągu 10 ostatnich dni marca, ponad 100 tysięcy Ukraińców wróciło z Polski na Ukrainę. To niemal 12 proc. wszystkich przedstawicieli tej narodowości pracujących w Polsce. Firmy już odczuwają ich brak, zwłaszcza w branży produkcji żywności i transportu. 

W Europie braki w rolnictwie

Producenci rolni w całej Europie narzekają na brak doświadczonych pracowników. Hodowcy szparagów w Niemczech czy truskawek we Francji mają wielki problem ze znalezieniem pracowników sezonowych. Niemiecka minister rolnictwa Julia Kloeckner zaapelowała do Niemców o dobrowolny udział w zbiorach. Podobny apel wystosował francuski minister rolnictwa.

Zdaniem Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa” jeśli nie zostaną podjęte kroki wspierające pracowników tymczasowych, może zostać zburzona cała sieć współpracy. Niedobór siły roboczej podczas zbiorów i brak pracowników m. in. z Ukrainy wpłynie na funkcjonowanie polskiego sektora warzyw i owoców. Członkowie „Unii Owocowej” podkreślają istotną rolę pracowników sezonowych i ich kluczową rolę podczas nadchodzącego sezonu i zbliżających się zbiorów.

Zobacz: Ukraińcy na bezrobociu. Ich miejsca zajmą Polacy?

Reakcja rządów europejskich

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracownik tymczasowy to teraz zawód krytyczny

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Luck 2020-04-21 18:01:10

    Teraz, gdy większość małych firm upadło lub wkrótce upadnie, jak też, zjechało z zagranicy, dużo Polaków będzie musiało się przebranżowić i zająć się czymś innym, nie mam nic do Ukraincow, ale moim zdaniem Polacy w tym temacie mają pierwszenstwo, więc skończcie, z tą nadmierna troską.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA